Pełnometrażowy film „Solidarność według Kobiet” (2014) dokumentuje działania Polek, które współtworzyły historię kraju w latach 80., same jednak do niej nie przeszły.

Dzięki reżyserskiej pracy Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego wreszcie mamy okazję poznać matki Solidarności – ciche bohaterki tych głośnych przemian, które dały początek drodze do naszej wolności.

Dokument był pokazywany w różnych miejscach na świecie i zdobywał nagrody: m.in. Nagrodę Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszki Odorowicz i Nagrodę Beyond Borders im. Krzysztofa Kieślowskiego na 11. Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku.

Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności w Polsce i za granicą. Doceniono go między innymi za „ukazanie tego, o czym wszyscy powinni wiedzieć. Za pokazanie kobiet, które dla Solidarności poświęciły wiele, także w życiu osobistym. Za upomnienie się o zapomniane bohaterki”.

Po seansie zapraszamy do dyskusji.

MEDIA O FILMIE:

„Powstała fascynująca historia, znakomicie zilustrowana materiałami dokumentalnymi i wypowiedziami żyjących jeszcze bohaterek. Nie ma w tej opowieści resentymentu, nie ma zbędnego patosu, choć nie brakuje wzniosłych momentów. Jest napięcie – materiał został doskonale zmontowany, a sposób wprowadzenia Ewy Ossowskiej to absolutnie mistrzowskie zagranie”.
Edwin Bendyk, „Polityka”

„W filmie wiele jest scen-perełek, cudownych opowieści i zaskakujących wyznań”.
Iwona Kurz, „KINO”

„Świetny, ważny, poruszający”.
Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy
Informacje główne
01.06.2017 (czwartek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, sala audiowizualna
Organizatorzy: Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Samorząd Studentów Uniwersytetu Pedagogicznego, Sekcja Myśli Feministycznej
Partner wydarzenia: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Wstęp bezpłatny

02 czerwca
piątek