Otwarcie ogrodu przed budynkiem Bunkra Sztuki oraz pokaz projektów ogrodów tymczasowych, zrealizowanych w ramach kursów Akademii Alternatywnej Architektury Krajobrazu (AAAK).

Kursy odbyły się w Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu. Każda z czterech grup miała za zadanie zaprojektować ogród tymczasowy nawiązujący do tematu przewodniego: ogrodu jadalnego (Kraków), zabawy (Warszawa), laboratorium ogrodu (Wrocław) czy domu z ogrodem (Kraków II). Wszyscy uczestnicy konkursu wzięli udział w obradach jury, podczas których wspólnie zdecydowano o wyborze najlepszego projektu. Zwycięskie koncepcje będą realizowane przez uczestników kursu i wolontariuszy w czerwcu i we wrześniu 2012.

Prezentacja otwarta od 23 czerwca do 10 lipca.

O AAAK: Tim Brown w książce Change by design stwierdza: „design stał się zbyt ważny, by go pozostawiać w rękach projektantów”. Czy ta zasada dotyczy również przestrzeni publicznej? Tempo życia, potrzeby, ale również oczekiwania naszego społeczeństwa znacznie zmieniły się od czasów, gdy kształtował się zawód architekta krajobrazu. Jednocześnie kryzys, który spowodował zastój w budownictwie, tym bardziej odbił się na wciąż niedocenianym w Polsce projektowaniu terenów zieleni. Dziś projektant musi być bliżej mieszkańca, sięgać po bardziej dostępne, doraźne środki. Z jednej strony musi uświadamiać, że poprawa jakości przestrzeni należy się każdemu z nas, a nie tylko najbogatszym. Z drugiej, że zmiana jest możliwa tu i teraz.

Akademia Alternatywnej Architektury Krajobrazu to cykl spotkań, na które składają się wykłady, ćwiczenia i spacery. Uczestnicy kursu zdobywają wiedzę na temat współczesnej architektury krajobrazu, w jej najbardziej niestandardowym wymiarze. Poznają ciekawe, inspirujące miejsca. Podczas regularnych spotkań pracują nad koncepcją ogrodu tymczasowego, która bierze udział w wewnętrznym konkursie. Planowane są kolejne edycje AAAK, najbliższa już w wakacje.

WARSZTATY: Miejskie farmy, współczesne zbieractwo i jadalne place zabaw. Wielki powrót Victory Gardens.

Na spotkaniu zostaną zaprezentowane przykłady ogrodów jadalnych zakładanych przy szkołach, na dachach i nieużytkach. W drugiej części uczestnicy będą mieli okazję zmierzyć się z kilkoma ćwiczeniami projektowymi, nawiązującymi do ogrodu tymczasowego, prezentowanego przed Bunkrem Sztuki.

Prowadzenie: Anna Komorowska

Anna Komorowska. Architektka krajobrazu i pedagożka, od lat zajmuje się upowszechnianiem edukacji architektonicznej oraz projektowaniem przestrzeni dla dzieci. Laureatka licznych konkursów, m.in. konkursu na Lidera Europejskiego Roku Innowacji i Kreatywności 2009 za projekt Oswoić przestrzeń, realizowany w Małopolskim Instytucie Kultury czy konkursu dla przedsiębiorczych kobiet im. Józefa Wancera. Autorka licznych publikacji na temat współczesnej architektury krajobrazu, placów zabaw i partycypacji dzieci w projektowaniu, od 2009 na stałe współpracuje z „Zielenią Miejską”. Od 2008 roku, wspólnie z Michałem Rokitą, prowadzi pracownię k. We współpracy ze Stowarzyszeniem Akademia Łucznica zorganizowała ogólnopolski konkurs na zabawkę architektoniczną. Pracownia k. prowadzi również dwa projekty badawcze – szt. ogrodu poświęcony współczesnej architekturze krajobrazu oraz naturalne place zabaw poświęcony eksperymentalnym rozwiązaniom w projektowaniu przestrzeni dziecięcych. Pisze książkę Patchworkowy plac zabaw.
Informacje główne
23.06.2012 (sobota), godz. 12
Informacje dodatkowe
W ramach po kapitalizmie, moduł: życie codzienne.

24 czerwca
niedziela

Nadchodzące wydarzenia