Projekt „Miniatury” to połączenie poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej z brzmieniem muzyki elektronicznej. Spektakl multimedialny wydał się jego twórcom – Kojro/ Siwak  – idealnym medium umożliwiającym wejście w świat zbudowany przez poetkę. Do współpracy zaprosili oni duet filmowy Kurkot Kollektiv.

Dzięki połączeniu muzyki z tekstem, grą aktorską i obrazami filmowymi powstała nowoczesna forma, powołująca do życia alternatywną postać, która wyłania się z twórczości poetki. Wybrane wiersze zostały zobrazowane tak, aby pomimo fragmentarycznego charakteru mogły stworzyć spójną narrację. Poprzez syntetyczny charakter i multimedialność „Miniatury” idealnie wpisują się w dzisiejszy sposób narracji o świecie. Okazuje się, że zwięzły i potoczny język, tak charakterystyczny dla twórczości Jasnorzewskiej, idealnie współgra z dźwiękami elektronicznych remiksów.

Powstałe w ten sposób utwory sprawiają, że unaocznia się nam pochodzący z poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej obraz postaci żyjącej poza czasem i z powodzeniem mogą opowiadać o dylematach współczesnych kobiet.

„Miniatury” – scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż: Kurkot Kollektiv (Monika Kotecka, Karolina Poryzała); obsada: Dominika Kojro, Monika Szalaty, Łukasz Wiewiórski, Grzegorz Twaróg; muzyka: Michał Siwak.

Premiera spektaklu odbyła się w ramach 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, premiera klipu zaś w trakcie 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.

O twórcach:

Michał Siwak (1980) – producent muzyczny, DJ. Założyciel projektu muzycznego Sinusoidal. Współpracował z takimi artystami, jak Tricky, Antony and the Johnsons, Julia Kent, Muna Zul, The Crystal Method, Pustki, Novika. Kompozytor muzyki teatralnej. Zwycięzca Przeglądu Piosenki Aktorskiej w nurcie OFF w 2009 roku (Vertinsky Project/Lila Negr).

Dominika Kojro (1984) – absolwentka PWST we Wrocławiu, stypendystka Institut del Teatre w Barcelonie. Laureatka nagrody aktorskiej na XXVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz licznych nagród za monodram „Jolie” na festiwalach teatralnych w Polsce.

Kurkot Kollektiv (Monika Kotecka, Karolina Poryzała) – artystki, które łącząc doświadczenie operatorskie z fotograficznym, stworzyły swój własny klucz do obrazowania rzeczywistości.

Monika Kotecka (1981) – studiowała nauki społeczne, fotografię i operatorkę w Łodzi. Jej krótkie metraże były pokazywane na takich festiwalach, jak Berlinale, Cannes Film Festival i T-Mobile Nowe Horyzonty.

Karolina Poryzała(1978) – studiowała zoologię na SGGW oraz fotografię w PWSFTViT w Łodzi. Ukończyła kurs scenariuszowy w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Jej fotografie wystawiane były między innymi na międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi. Ostatni projekt wystawiany był w Maison de la Photographie we Francji.

Informacje główne
24.10.2015 (sobota), godz. 18
Informacje dodatkowe
Spektakl multimedialny
Miejsce: sala audiowizualna
Wstęp bezpłatny
W ramach Festiwalu Conrada

26 października
poniedziałek