Nieperformatywna jazda na barana w muzeum 3.0

Czy zdarzyło Wam się kiedyś kłusować w skali 1:1 w przestrzeni muzeum 3.0? A jechać na barana w nieperformatywny sposób? A może hakowaliście i uprawialiście hazard z wykorzystaniem slack space i furtek? Czy też zamiast tego woleliście wymownie i bezczynnie trwać? Jak wyglądałoby nasze myślenie o sztuce, gdyby z używanego przez nas słownika pojęć znikły takie słowa jak „autorstwo”, „autonomia”, „wiedza specjalistyczna”, „widz” czy „własność”? Czym różnią się środowiska wspomagające sztukę od świata sztuki? Czy myślenie o kompetencjach może nas ustrzec przed sztuką skoncentrowaną wyłącznie na wydarzeniach?

Niepozorna książeczka Stephena Wrighta „W stronę leksykonu użytkowania”, z której pochodzą powyższe propozycje tematów do namysłu, to prawdziwy dynamit wrzucony w świat sztuki. Proponując zastąpienie uznanych pojęć zupełnie nowym słownikiem, Wright wystawia na próbę nasze myślenie o sztuce. Wydana przez Van Abbemuseum w Eindhoven w 2013 roku (polskie tłumaczenie autorstwa Łukasza Mojsaka opublikowała Fundacja Bęc-Zmiana w 2015 roku) publikacja towarzyszyła „Museum of Arte Util” – projektowi Tanii Bruguery, prezentującemu sztukę aktywistyczną.

W ramach wystawy „Z mojego okna widać wszystkie kopce” publikację tę eksponujemy w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni poświęconej językowi, jakim posługujemy się, mówiąc i pisząc o sztuce. Zamiast dzieł sztuki prezentujemy w niej słowa – pojęcia należące do rozmaitych słowników sztuki, po jakie sięgają współcześni krytycy, kuratorzy, artyści i publiczność. Zapraszamy w ten sposób do ich krytycznego oglądu, a w dalszej kolejności – do zabawy językiem i wymyślania nowych słów, bardziej adekwatnych do obserwacji i pragnień formułowanych przez nas w kontekście współczesnej sztuki.

W trakcie spotkania krytycznie przyjrzymy się leksykonowi użytkowania autorstwa Stephena Wrighta. Osoby, które chciałyby wziąć w nim udział, uprzejmie prosimy o zgłoszenia e-mailowe na adres: rostkowska@bunkier.art.pl. Uczestnikom udostępnimy fragment wspomnianego tekstu w polskiej wersji językowej. Wersja angielska: museumarteutil.net/wp-content/uploads/2013/12/Toward-a-lexicon-of-usership.pdf.
Informacje główne
19.04.2016 (wtorek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Z mojego okna widać wszystkie kopce”
Kuratorka: Aneta Rostkowska
Miejsce: przestrzeń wystawiennicza, parter
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy

24 kwietnia
niedziela