NÓWKA SZTUKA. Targi młodych artystów i designerów w Krakowie

1 grudnia 2018 roku w ramach projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” rozpoczyna się pierwsza edycja Targów młodych artystów i designerów „Nówka Sztuka”. Wydarzenie jest skierowane do twórców, koneserów sztuki i designu, miłośników oryginalnych dzieł i poszukiwaczy nowych talentów. Stawia sobie za cel ułatwienie artystom nawiązania kontaktów oraz współpracy z odbiorcami ich twórczości. Przez cały weekend odwiedzający Hotel Cracovia oraz Galerię Bunkier Sztuki będą mieli wyjątkową okazję do spotkania artystów, rozmów z nimi oraz zakupu ich oryginalnych prac.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby nawiązać współpracę z młodymi artystami i projektantami grafiki, w tym wydawców, architektów, przedstawicieli biznesu, oraz branż kreatywnych.

 

Dlaczego?
Co roku w Krakowie pojawia się rzesza absolwentów uczelni artystycznych i projektowych. Ich talent to potencjał naszego miasta, nie tylko w sferze kultury. Z jednej strony chcemy im stworzyć możliwość debiutu i skonfrontowania swojego dorobku z odbiorcami spoza ich własnego środowiska, szkoły, galerii i branżowych mediów społecznościowych. Z drugiej strony „Nówka Sztuka” to okazja do kupienia prac od samych twórców, bez pośredników.

 

Gdzie?
Główna część dwudniowych Targów odbędzie się w byłym hotelu Cracovia. Jest to ikona krakowskiego modernizmu, przyszłe muzeum designu, a obecnie miejsce Forum Designu oraz Galerii Plakatu Dydo.

W tym samym czasie zapraszamy do dolnej sali wystawowej Galerii Bunkier Sztuki.
W trakcie trwania Targów Organizatorzy przyjrzą się twórczości zakwalifikowanych uczestników i wyłonią wśród nich najciekawszą postać. Zwycięzca otrzyma Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa w wysokości 10 000 zł!
Uprawianie sztuki to powołanie.

Chcemy, by stało się również w pełni satysfakcjonującym zawodem.

 

Organizatorzy:

Fundacja Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego
Forum Designu

 

Partnerzy:

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Dydo Poster Gallery
Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU
F.A.I.T.

Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków

 

Wydarzenia towarzyszące:

 

Nówka Sztuka – konsultacje

1 i 2 grudnia (sobota, niedziela)

miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

wstęp bezpłatny

na spotkania indywidualne obowiązują zapisy pod adresem email: targi.nowka.konsultacje@gmail.com, ilość miejsc ograniczona

Żeby wesprzeć młodych artystów, postanowiliśmy umożliwić im udział w spotkaniach ze specjalistami z zakresu sztuk wizualnych. Pozwolą one na uzyskanie cennych rad dotyczących własnych prac artystycznych i projektowych, prezentacji portfolio działań artystycznych oraz sposobu eksponowania własnych osiągnięć w sieci.

 

Szczegółowy harmonogram:

1.12.2018 (sobota), godz. 1418.30

 

godz. 14

przygotowanie artystycznego portfolio i promocja twórczości online – spotkanie z Ewą Pasternak-Kaperą

Na spotkaniu z kuratorką sztuki i koordynatorką projektów wystawienniczych porozmawiamy o etapach przygotowania i prezentacji artystycznego portfolio, wybranych metodach współczesnej promocji sztuki oraz zagadnieniach związanych z publikacją materiałów graficznych online.

Spotkanie wspiera Ownetic.com – nowa, międzynarodowa platforma zaprojektowana z myślą o artystach i nabywcach dzieł sztuki. Uczestnicy będą mieli okazję poznać założenia projektu i uzyskać wskazówki dotyczące sprawnego korzystania z tego narzędzia.

godz. 15

konsultacje indywidualne dotyczące promocji twórczości artystycznej

Po wcześniejszych zapisach każdy będzie mógł skorzystać z indywidualnej konsultacji dotyczącej promocji twórczości artystycznej. Zachęcamy do zabrania ze sobą portfolio lub dokumentacji własnej pracy twórczej.

godz. 17–18.30

indywidualne konsultacje z artystami

Zachęcamy do zapisów na profesjonalne konsultacje własnych prac artystycznych i portfolio artystycznego z uznanymi artystami z obszaru sztuk wizualnych. Spotkania będą trwały ok. 15 minut.

Artyści:

Krzysztof Gil – zajmuje się rysunkiem, instalacją, grafiką warsztatową. Obronił pracę magisterską na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. ASP dr. hab. Piotra Panasiewicza. Tytuł doktora uzyskał na tej samej uczelni pod opieką dr hab. Joanny Kaiser-Plaskowskiej. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2016). Swoje prace prezentował m.in. w: European Roma Institute for Arts and Culture (ERIAC) w Berlinie, MWW we Wrocławiu, BWA Tarnów, Galerii Szara Kamienica w Krakowie, BWA Wrocław. Pracuje jako asystent w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego. Mieszka w Krakowie.

Magdalena Lazar – artystka interdyscyplinarna wierząca w ideę postwzrostu. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie. Jej projekty były pokazywane między innymi w: Krakowie (MOCAK, Galeria Bunkier Sztuki, Cricoteka, 2018), Warszawie (Śmierć Człowieka, 2017), Chongqing (Dimensions Art Center, 2017), Monachium (MUG / Einstein Kultur, 2016), Rzymie (Album Arte, 2015), Birmingham (Centrala, 2014), Berlinie (Institut fur Alles Mögliche, 2014). Prowadzi zajęcia z zakresu Grafiki Cyfrowej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego.

http://magdalenalazar.com/

Jakub Pierzchała – grafik-projektant oraz fotograf z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. W pracy twórczej obserwuje wpływ cywilizacji i współczesnej technologii na człowieka. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, laureat międzynarodowego konkursu Epson Art Photo Award (2005), a także Stypendium Miasta Krakowa (2006). Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Pałacu Sztuki w Krakowie, Domu Krakowskim w Norymberdze, a także w galerii Pauza w Krakowie. Od 2005 roku pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. Od 2017 roku kieruje Katedrą Multimediów. Jest współautorem koncepcji kierunku studiów Digital Design.

www.kubapierzchala.com

 

2.12.2018 (niedziela), godz. 1418

Zapraszamy do indywidualnych konsultacji portfolio artystycznego z zakresu designu. Nasi specjaliści z chęcią przyjrzą się działalności młodych twórców oraz profesjonalnych designerów. Spotkanie będzie okazją do rozmowy o samych projektach, jak również o ich potencjalności rynkowej.

 

godz. 14–15.30

indywidualne konsultacje portfolio artystycznego

Dagmara Latała – projektantka, wykładowczyni, scenografka. Pracuje na granicy różnych dyscyplin projektowych, od obiektów użytkowych po przestrzeń, instalacje i scenografie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiowała również na Elisava i Uniwersytecie Pompeu Fabry w Barcelonie. Swoje doświadczenie projektowe zdobywała w Londynie, Dubaju i Singapurze, gdzie pracowała dla czołowych biur projektowych, takich jak Barber & Osgerby / Universal Design Studio, Fitch, Landor. Od 2009 roku współtworzy studio LATALAdesign. W ramach studia Latala prezentowała swoje projekty na międzynarodowych festiwalach designu, m.in. DMY w Berlinie, Design September w Brukseli, Designblok w Pradze. Pracowała m.in. dla Muzeum Narodowego w Krakowie, Galerii Bunkier Sztuki, Cricoteki, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Łaźni Nowej.

15.30–17

indywidualne konsultacje portfolio artystycznego

Bartosz Mucha – projektant 2 i 3 D, twórca instalacji i krótkich form wideo. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i ESAG w Paryżu. Doktorat z wzornictwa uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzi działalność projektowo-artystyczną pod szyldem studia Poorex, w ramach, którego powstało kilkadziesiąt prototypów przedmiotów codziennego użytku pokazywanych na dziesiątkach wystaw w kraju i zagranicą, w tym na sześciu wystawach indywidualnych. W latach 2004–2011 był wokalistą i autorem tekstów zespołu math rockowego Maria Celeste.

17–18.30

indywidualne konsultacje portfolio artystycznego

Anna Zabdyrska – projektantka, kuratorka i autorka wystaw. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i ESAG w Paryżu. W 2009 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z krakowskimi muzeami, projektuje dla licznych instytucji kultury m.in dla Zamku Cieszyn, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie.
Informacje główne
1–2.12.2018 (sobota, niedziela), godz. 11–19
Informacje dodatkowe
miejsce: Forum Designu dawny Hotel Cracovia / Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

03 grudnia
poniedziałek

Nadchodzące wydarzenia