„Nowy region świata". Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Dekadę temu martynikański myśliciel Edouard Glissant pisał o nadchodzącym świecie, w którym elementy wszystkich kultur spotykają się i istnieją razem – na równych zasadach.

Cały świat staje się na pewien sposób „nowym regionem świata”. W tym spotkaniu naszych różnorodności, mimo tarć, chaos jest piękny, przekonywał Glissant, jeżeli „uzna się wszystkie jego elementy za równie niezbędne”.

Myśl Glissanta – twórcy, który sam głęboko przeżywał to wielkie spotkanie kultur, jakie stanowią jego rodzinne Karaiby – jest jednym z punktów wyjścia wystawy „Nowy region świata”, prezentowanej w Galerii od 9 września do 12 listopada 2017.

Zapraszamy na spacer po wystawie. Z kuratorkami, Anną Bargiel i Olgą Stanisławską, spróbujemy wspólnie otworzyć szufladę naszej wyobraźni – nazwijmy ją szufladą kolonialną – w której królują Joseph Conrad i „Jądro ciemności”. Poszukamy tam, z artystami z „Nowego regionu świata”, korzeni współczesności i klucza do pytań, jakie powinniśmy zadać, by móc wyobrazić sobie wspólną przyszłość.

 

Więcej o wystawie: http://bunkier.art.pl/?wystawy=nowy-region-swiata

 

Ilustracja: Jean-Ulrick Désert, Tea Céline [Herbata Céline’a], 1996.
Informacje główne
10.09.2017 (niedziela), godz. 12
Informacje dodatkowe
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Nowy region świata”
Kuratorki: Anna Bargiel, Olga Stanisławska
Miejsce: Galeria Dolna, parter

Wstęp z biletem na wystawę

11 września
poniedziałek