Obecność: Przeniesienie
Adam Asnan – A Recording of Me Listening to Italo Disco on My Balcony
Panel dyskusyjny: Filip Szałasek, Marcin Dymiter, Marcin Barski, Justyna Stasiowska

Panel dyskusyjny rozpocznie się o godz. 19 i będzie odbywać się jednocześnie z odtwarzaniem pracy Adama Asnana.

Ironiczna praca Adama Asnana pt. A Recording of Me Listening to Italo Disco on My Balcony stanowi punkt wyjścia do rozmowy o przeniesieniu znaczeń z przestrzeni rzeczywistej w przestrzeń sztuczną i zaaranżowaną na potrzeby prezentacji. Dyskusja dotyczyć będzie także wątków takich jak interpretacja i nadinterpretacja, postprawda i możliwość manipulacji percepcją słuchacza oraz praktyki „podstępne” (czyli te, w których odbiorcę pracy dźwiękowej celowo wprowadza się w błąd). Dyskusja będzie przerywana nagraniami terenowymi, przenoszącymi rozmowę na nowe zagadnienia.


Obecność
– cykl przygotowany przez Instytut Pejzażu Dźwiękowego.
Nagrania terenowe są szczególną formą audialnego wyznaczania i opisywania przestrzeni. Czynnikiem, który poddamy tu szczegółowej analizie, będzie obecność – rozumiana zarówno jako obecność interpretatora/słuchacza, jak i artysty, decydującego się na gest wyznaczenia granic. W nawiązaniu do tematu wystawy skupimy się na praktykach i tematach bezpośrednio wskazujących na rozmywanie tych granic oraz poszerzanie (w nieskończoność, w niewyczerpalność) pola słyszenia.
Kurator: Marcin Barski

Współorganizatorzy:
Instytut Pejzażu Dźwiękowego to oddolna inicjatywa ludzi zainteresowanych field recordingiem, sound artem i szeroko pojętą tematyką przestrzeni dźwięku. Od pewnego czasu te tematy pojawiają się w dyskusjach, artykułach, na festiwalach, w edukacji czy galeriach sztuki. Oswajamy się z myślą, że dźwięk może stać się medium dla artystycznej wypowiedzi – wcale nie muzycznej. Ten proces trwa, ciągle jednak brak miejsca, w którym można czytać, myśleć, pogłębiać wiedzę z tego zakresu.
Naszym celem jest zbudowanie portalu poświęconego dźwiękowi, stworzenie miejsca wymiany myśli, przestrzeni dla informacji, edukacji i słuchania. Zapraszamy do lektury tekstów, wywiadów oraz do słuchania prac dźwiękowych. Mamy nadzieję, że będziemy regularnie spotykać się w Instytucie. Oprócz strony internetowej przygotowujemy także wydarzenia i realizacje artystyczne, publikacje, warsztaty oraz wykłady.
http://ipd.edu.pl
Informacje główne
6.06.2018 (środa), godz. 18
Informacje dodatkowe
Wydarzenie towarzyszące projektowi wystawienniczemu „Niewyczerpalność”
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Galeria Dolna
Wstęp bezpłatny

08 czerwca
piątek