Od „Barw” do „Myśli nieuczesanych” – wokół twórczości Stanisława Jerzego Leca. Spotkanie w 50. rocznicę śmierci poety

Przypadająca w bieżącym roku 50. rocznica śmierci Stanisława Jerzego Leca zostaje uczczona opublikowaniem reprintu „Barw”, debiutanckiego tomiku poety, wydanego we Lwowie w 1933 r. Tomik ten jest uznawany za jedno z przedwojennych arcydzieł projektowania w duchu konstruktywizmu. W spotkaniu, które odbędzie się 26 października o godz. 18.00 w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie, wezmą udział: Lidia Kośka, autorka monografii twórczości Stanisława Jerzego Leca pt. „Lec. Autobiografia słowa” i redaktorka wielu edycji „Myśli nieuczesanych”, oraz syn poety, Tomasz Lec.

Mowa będzie o tym, jak frapujące jest czytanie młodzieńczej poezji Leca ze świadomością późniejszego dorobku autora. Jak formują się w tych utworach obrazy, pytania, tematy, które na przestrzeni lat kształtować się będą w coraz dojrzalsze myśli, aż po „Myśli nieuczesane”. Dodać wypada, że wszystkie kolejne zbiory swoich aforyzmów Stanisław Jerzy Lec publikował, od 1957 roku, w krakowskim Wydawnictwie Literackim. Tomasz Lec, który przygotował reprint „Barw”, przybliży tajniki technicznego, ale także artystycznego warsztatu międzywojennych oficyn drukarskich, zajmujących się wydawaniem poezji i, być może, podzieli się wspomnieniami o ojcu.

Spotkanie będzie także unikalną okazją, by pozyskać do swoich zbiorów tomik. Dzięki dwóm artystom: Pawłowi Hechtowi, który złożył książkę, oraz malarzowi Otto Hahnowi, który zaprojektował okładkę, publikacja ta jest dziś niezwykle ceniona przez bibliofilów, a praktycznie nieosiągalna.

 

Więcej o książce tutaj.

 
Informacje główne
26.10.2016 (środa), godz. 18
Informacje dodatkowe
Miejsce: Bunkier Sztuki, Plac Szczepański 3a, parter, przestrzeń wystawy „Węże, sztylety i płatki róży”
Organizator: wydawnictwo Noir Sur Blanc
Wstęp wolny

27 października
czwartek