Ogłoszenie wyników konkursu na modernizację budynku Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

14 października 2016 roku Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki otworzy nowy rozdział swojej 66-letniej historii. O godzinie 12 przed wejściem do siedziby Galerii, na Plantach, przewodniczący sądu konkursowego p. Jerzy Szczepanik-Dzikowski odczyta werdykt konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy budynku. Ogłoszeniu wyników będzie towarzyszyć otwarcie wystawy nadesłanych prac. Ekspozycja będzie prezentowana na Plantach i potrwa do 9 listopada 2016 roku. 

Budynek zaprojektowany przez Krystynę Tołłoczko-Różyską powstał w 1965 roku i do dziś jest jednym z wzorcowych przykładów architektury modernistycznej w Polsce. Pawilon Wystawowy, bo taką nazwę nadała mu architektka, to jeden z nielicznych obiektów od początku do końca zaprojektowany z myślą o działalności wystawienniczej. Dziś bezdyskusyjnie wymaga kompleksowego remontu i przystosowania do potrzeb publiczności, w tym osób niepełnosprawnych. Oryginalny projekt Tołłoczko-Różyskiej wymaga również oczyszczenia z architektonicznych dodatków, którymi obrósł przez lata; niewiele mają one bowiem wspólnego z pierwotną koncepcją, a wręcz utrudniają dostrzeżenie walorów tego miejsca.

Ogłoszony w czerwcu 2016 roku konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy budynku zakładał m.in. powiększenie powierzchni użytkowej instytucji o bibliotekę, archiwum, salę do działań edukacyjnych, pomieszczenia biurowe i magazyn do przechowywania dzieł z kolekcji Bunkra Sztuki. „Kluczowym założeniem regulaminu, który stworzyliśmy razem z jurorami sądu konkursowego (…), jest otwartość. Zależało nam, by do konkursu przystąpili także młodzi architekci” – mówi Magdalena Ziółkowska, dyrektorka Bunkra Sztuki.

Do konkursu zostały zakwalifikowane 33 prace. Główną nagrodą jest zaproszenie do negocjacji Laureata najlepszej pracy na opracowanie dokumentacji projektowej i 70 000 zł. Wszystkie projekty będą dostępne dla publiczności na wystawie plenerowej prezentowanej na Plantach przed budynkiem Galerii.

Na czas remontu Bunkier Sztuki przeniesie się do innego budynku. Mamy też nową misję: „Planujemy zacieśnić współpracę z innymi krakowskimi instytucjami. Myślimy również o realizacjach w krakowskiej przestrzeni publicznej. To będzie ciekawy czas, który przeznaczymy na planowanie i przygotowanie wystaw z myślą o nowym budynku” – dodaje Magdalena Ziółkowska.

 
Informacje główne
14.10.2016, godz. 12
Informacje dodatkowe
główne wejście do Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

14 października
piątek