Prezentacja projektu Anny Okrasko, Dagmary Latała i Jacka Paździora połączona z dyskusją na temat możliwych form udostępnienia dachu Bunkra Sztuki mieszkańcom Krakowa.

 

Anna Okrasko – artystka wizualna oraz Dagmara Latała i Jacek Paździor – architekci na co dzień działający jako LatalaDesign, współpracują nad projektem adaptacji dachu Galerii Bunkier Sztuki.

Dach jest miejscem niedostępnym dla zwiedzających. Z uwagi na dość niekomfortowe wejście nawet większość pracowników Bunkra nigdy na nim nie była. Po trudach związanych ze wspinaczką, śmiałkowie odkrywają niebywały potencjał drzemiący w odizolowanej przestrzeni. Usytuowana w ścisłym centrum Starego Miasta w Krakowie, ukazuje rzadko spotykaną perspektywę na zabytkowe okoliczne budowle (kamienice na pl. Szczepańskim, kościół Mariacki, kopułę kościoła św. Anny, dziedzińce okolicznych kamienic). Jednocześnie jest miejscem odosobnionym, niewidocznym z poziomu ulicy, wymarzonym do medytacji i odpoczynku – paradoksalnie – na łonie natury, bo w koronach drzew rosnących na pobliskich Plantach.

Artyści podjęli próbę przystosowania tego miejsca do potrzeb mieszkańców miasta. Chcą stworzyć ludziom warunki umożliwiające nie tylko komfortowe wyjście na dach, ale również spędzanie na nim wolnego czasu.

W swoim projekcie nie chcą z góry określać funkcji powstającej Platformy. Diagnozę poprzedzą konsultacjami. Będą dążyli do stworzenia przestrzeni możliwie otwartej, wykreowanej co prawda przez artystów i instytucję sztuki, jednak programowo mało od nich zależnej, w której obok wydarzeń artystycznych będą mogły się odbywać działania pomyślane przez zewnętrznych inicjatorów.

Realizacją projektu chcą nawiązać do najlepszych standardów pracy artysty i architekta z lokalną społecznością. Wgłębiając się w jej potrzeby, autorzy zaproponują również otwartą dyskusję na temat potrzeb i ograniczeń generowanych przez miejsca publiczne.

Projekt Platforma, a następnie inicjatywa jego budowy ściśle ingerują w architekturę Bunkra Sztuki – budowlę zaprojektowaną przez Krystynę Różyską-Tołłoczko, otwartą dla zwiedzających od 1965 roku. Obiekt ten, będąc znakomitym przykładem powojennej architektury modernistycznej ulokowanym w centrum Krakowa, jest dowodem na jak dotąd najodważniejszą próbę włączenia współczesnej architektury w zabytkową strukturę urbanistyczną miasta.

 

Anna Okrasko. Urodzona w 1981 roku w Warszawie. W 2004 obroniła dyplom w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Leona Tarasewicza. W 2009 roku ukończyła podyplomowe studia w Piet Zwart Institute w Rotterdamie. Jest laureatką Stypendium Fundacji Vordemberge-Gildewart (2011) oraz nagrody Promotieprijs (2011). Jej prace były prezentowane m.in w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie oraz TENT w Rotterdamie.

 

LATALAdesign. Studio projektowe Dagmary Latała i Jacka Paździora, absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studio z pogranicza sztuki i dizajnu – zajmuje się projektowaniem eksperymentalnym, przenosząc efekty swoich poszukiwań również na działania w sferze rewitalizacji przestrzeni publicznej. Przykładem ich działań jest nagradzany projekt wielofunkcyjnej ławki GROOVE (2010) i mobilny pawilon Małopolska (Mały Rynek, Kraków 2011; Mont des Arts/Kunstberg, Bruksela 2012).

Wystawiali na Gdynia Design Days 2010 (strefa miejska, Gdynia), Łódź Design 2010 (Łódź Art Center, Łódź 2010), Dizajn-WAWA, Projektowanie w działaniu (Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa 2011), Wartość Dodana – Global Design from Poland (Titanikas, Wilno 2011).

 

W ramach projektu Będzie się Dzieło!

Projekt oraz organizowane w jego ramach wydarzenia są częścią zadania Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nowe nabytki zostały zakupione w ramach zadania Podzielmy się Kolekcją! Rozbudowa kolekcji Bunkra Sztuki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Facebook

Informacje główne
1.12.2012 (sobota), godz. 18

03 grudnia
poniedziałek