Pokaz filmu Czas oburzenia (Time for Outrage!) zorganizowany we współpracy z Planete+ Doc Film Festival.

Czas oburzenia!, reż. Tony Gatlif, zdjęcia: Sébastien Saadoun, Dominique Gentil, Colin Houben, producent: Delphine Mantoulet, produkcja: Princes Production, Arte France, 73 min, Francja 2011.

Wybrane nagrody i festiwale: 2012 – MFF Berlinale

Indignez-vous! (Oburzajcie się!) – mało które wezwanie w ostatnich dekadach uruchomiło tak potężną lawinę wydarzeń i reakcji. Tytułowe hasło z książki Stèphane’a Hessela to motto wielomilionowego ruchu, który ogarnął swym zasięgiem całą Europę. Od przedmieści Madrytu, po londyńskie place, od okupacji Wall Street, po ateńskie wielotysięczne pochody – krzyk tysięcy młodych gardeł niesie ze sobą sprzeciw i niezgodę wobec układów ekonomicznych, narzędzi sprawowania władzy, dyskryminacji i przemocy.

Film Gatlifa to mistrzowska próba uchwycenia zjawiska, które porusza swoim zasięgiem i inspiruje swą teatralną, performatywną siłą. Żywioł tysięcy ciał, zbiorowy głos milionów młodych ludzi, pokazany zostaje tu z wielkim rozmachem. Dynamiczne akcje, ekspresyjne gesty, setki par oczu, z płonącym w nich pragnieniem zmiany i działania, pozostają w pamięci na długo, zaś doskonała muzyka potęguje dynamikę i tworzy klimat karnawału i rewolty.

PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL (dawniej Planete Doc Review) – jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Festiwal PLANETE+ DOC to wydarzenie, które kształtuje opinie i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata. W 2011 w warszawskiej Kinotece imprezę odwiedziło ponad 30 000 widzów, co plasuje festiwal na 3. miejscu pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów dokumentalnych. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL odbędzie się w dniach 11-20 maja w stołecznych kinach oraz w dniach 11-13 maja w ramach „weekendu z cyfrowym PLANETE+ DOC” w kinach studyjnych w ponad 20 miastach w Polsce. Dodatkowo, w dniach 14-20 maja we Wrocławiu odbędzie się specjalnie rozbudowana edycja festiwalu, w ramach której pokazane zostanie ok. 40 filmów z tegorocznej edycji festiwalu, a wybrany tytułom będą towarzyszyć debaty i spotkania z twórcami.

www.planetedocff.pl

LOGO PLANETE DOC

W ramach Po kapitalizmie, moduł: teoria.

Wydarzenie towarzyszy krakowskiej Nocy Muzeów.
Informacje główne
18.05.12 (piątek), godz. 20:30
Informacje dodatkowe
Pokaz filmu Czas oburzenia (Time for Outrage!) zorganizowany we współpracy z Planete+ Doc Film Festival.
W ramach Po kapitalizmie, moduł: teoria.
Wydarzenie towarzyszy krakowskiej Nocy Muzeów.

19 maja
sobota