Otwarte dla publiczności spotkanie podsumowujące proces zainicjowany przez uczestników modułu wprowadzającego. Więcej informacji >>

Agata Kula i Agata Kluczewska – współtwórczynie Szkoły Demokratycznej w Krakowie. Agata Kula jest autorką tekstów i wywiadów publikowanych m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, nauczycielką, mentorką w krakowskiej Grupie Unschoolingowej. Agata Kluczewska jest założycielką demokratycznego Punktu Przedszkolnego Mali Odkrywcy oraz mentorką Szkoły Demokratycznej w Krakowie.

O projekcie „Potlacz”:

„Potlacz” to projekt filozoficzno-performatywny skierowany do dzieci i młodzieży, który skłania do przemyślenia mechanizmów konstruujących dziecięcą wyobraźnię w kontekście życia społecznego. Czy dzieci powinny bezmyślnie realizować sztampowe scenariusze i powtarzać gotowe role? Czy wręcz przeciwnie – powinniśmy zachęcać je do krytycznego spojrzenia na rzeczywistość, poszerzając zarazem pole ich kreatywności w wymyślaniu alternatywnych rozwiązań? Czym w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm byłaby dziś odwrócona ekonomia darów?

W „Potlaczu” chcemy zachęcić dzieci do fantazjowania na temat rzeczywistości, opartej nie na gromadzeniu dóbr, lecz na ich wymianie, i to wymianie nie tylko materialnej. Pytamy o to, czy i czym dzieci chciałyby się wymienić, czy są one w stanie wymyślić alternatywny do obowiązującego system ekonomiczny. W trakcie projektu jedno z pięter Galerii stanie się monumentalnym, żywym placem zabaw, morfującą instalacją artystyczną, a w finale projektu – scenografią spektaklu przygotowanego przez uczestników i reżyserkę teatralną Igę Gańczarczyk.
Informacje główne
18.07.2015 (sobota), godz. 13:30
Informacje dodatkowe
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Potlacz”
Kuratorka: Anna Bargiel
Miejsce: Przestrzeń wystawy
Wstęp bezpłatny

20 lipca
poniedziałek