Prowadzenie: Iga Gańczarczyk, Dominika Knapik, Agata Kula, Monika Nęcka, Agata Otrębska

Warsztaty są kontynuacją dwóch projektów artystyczno-społecznych, realizowanych przez Igę Gańczarczykw Teatrze Łaźnia Nowa: „Piccolo Coro dell’Europa” – socjologicznej fantazji o debacie społecznej z udziałem najmłodszych, a także „Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką” – podróży przez różne dziewczęce narracje. Wpisują się one w długoterminowe poszukiwania teatralne Igi Gańczarczyk, inspirowane tekstami i prekursorskimi koncepcjami Janusza Korczaka dotyczącymi edukacji i równouprawnienia dzieci. Stworzony wspólnie z dziećmi scenariusz, wzbogacony o materiały z warsztatów, improwizacje oraz dodatkowe konteksty literackie i filmowe, stanie się bazą do pracy nad spektaklem.

Iga Gańczarczyk – dramaturżka, reżyserka i redaktorka. Odpowiedzialna za opracowanie, realizację i reżyserię spektaklu.

Dominika Knapik – tancerka, aktorka oraz choreografka. Odpowiedzialna za opracowanie i realizację warsztatów tanecznych.

Agata Kula – autorka tekstów i wywiadów, nauczycielka, mentorka w krakowskiej Grupie Unschoolingowej, współtwórczyni Szkoły Demokratycznej w Krakowie.

Agata Otrębska – trenerka, coach i menedżerka projektów.

Monika Nęcka – doktor nauk humanistycznych z dziedziny pedagogiki. Prowadzi warsztaty artystyczne w Polsce i za granicą.

Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem e-mailowym: bargiel@bunkier.art.pl lub kotalicjaa@gmail.com i przesłanie poniższych informacji:
1. Podstawowe informacje o sobie (imię i nazwisko, wiek, zainteresowania).
2. Krótka odpowiedź na pytanie: czym jest dla Ciebie „wymiana”?
3. Zdjęcie przedmiotu, którym chciał(a)byś się wymienić lub krótkie ogłoszenie na temat wymiany: czym chciał(a)byś się wymienić?
Ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia można przesyłać do 31 lipca.

O projekcie „Potlacz”:

„Potlacz” to projekt filozoficzno-performatywny skierowany do dzieci i młodzieży, który skłania do przemyślenia mechanizmów konstruujących dziecięcą wyobraźnię w kontekście życia społecznego. Czy dzieci powinny bezmyślnie realizować sztampowe scenariusze i powtarzać gotowe role? Czy wręcz przeciwnie – powinniśmy zachęcać je do krytycznego spojrzenia na rzeczywistość, poszerzając zarazem pole ich kreatywności w wymyślaniu alternatywnych rozwiązań? Czym w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm byłaby dziś odwrócona ekonomia darów?

W „Potlaczu” chcemy zachęcić dzieci do fantazjowania na temat rzeczywistości, opartej nie na gromadzeniu dóbr, lecz na ich wymianie, i to wymianie nie tylko materialnej. Pytamy o to, czy i czym dzieci chciałyby się wymienić, czy są one w stanie wymyślić alternatywny wobec obowiązującego system ekonomiczny. W trakcie projektu jedno z pięter Galerii stanie się monumentalnym, żywym placem zabaw, morfującą instalacją artystyczną, a w finale projektu – scenografią spektaklu przygotowanego przez uczestników i reżyserkę teatralną Igę Gańczarczyk.

Organizatorzy: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku. Realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się od 28 czerwca do 31 sierpnia 2015 roku w 28 miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą się podzielić doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

 
Informacje główne
10–28.08.2015 (poniedziałek–piątek), godz. 10–16
Informacje dodatkowe
Warsztaty dla dzieci od 8. do 14. roku życia
W ramach projektu „Potlacz. Warsztaty teatralne”
Kuratorka: Anna Bargiel
Miejsce: przestrzeń wystawiennicza
Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego „Lato w Teatrze 2015”.

31 sierpnia
poniedziałek

Nadchodzące wydarzenia

26 września
czwartek