Obraz przedstawia trzech mężczyzn w ciemnych ubraniach. Każdy z nich trzyma w ręku kij z przymocowaną do niego tabliczką tworzącą rodzaj nietypowego transparentu. Na wszystkich tabliczkach znajduje się czarny kwadrat. Każda z nich jest przy tym skierowana w inną stronę. Przedstawiona sytuacja wygląda jak specyficzny rodzaj manifestacji, której uczestników jednoczy Malewiczowski „Czarny kwadrat”. Te trzy postacie to artyści, od lewej: Piotr Lutyński, Marek Chlanda i Ignacy Czwartos. Całą trójkę, namalowaną przez Czwartosa w 2012 roku, łączy wspólnie wynajmowana przestrzeń do pracy. Początkowo dzielili pracownię na ulicy Legionów Piłsudskiego, obecnie zaś na ul. Lea w dawnym szpitalu kolejowym. Wspólnie zrealizowali dwie wystawy, dla których punktem wyjścia był fakt posiadania wspólnej pracowni: „Pracownia ul. Lea 44, Kraków” (w Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, 2015) oraz „Pracownia ul. Legionów Piłsudskiego” (BWA Katowice, 2013).

Tematem trzeciego spotkania z cyklu „Bacon/Dust” jest studio jako miejsce spotkania różnorodnych artystycznych postaw i języków. W jaki sposób osobiste i odmienne praktyki artystyczne mogą zaistnieć w bezpośredniej bliskości? Co to znaczy pracować obok siebie i na czym polega ukazana na obrazie „wspólnota czarnego kwadratu”? Jak doszło do zaanektowania przez artystów przestrzeni dawnego szpitala i jak to oryginalne miejsce wpływa na tworzone w nim prace? Zapraszamy do wspólnych odwiedzin u trójki cenionych artystów: Marka Chlandy, Ignacego Czwartosa i Piotra Lutyńskiego.

Marek Chlanda (ur. 1954) – rysownik, malarz, rzeźbiarz. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i pedagog tejże uczelni (1980–1982). Wykładowca m.in. Uniwersytetu  Śląskiego, filii w Cieszynie (1986–1988). Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Ignacy Czwartos (ur. 1966) – oprócz malarstwa, zajmuje się ilustracją prasową i książkową. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współtwórca Stowarzyszenia i galerii Otwarta Pracownia. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Piotr Lutyński (ur. 1962) – malarz, rzeźbiarz, muzyk, autor akcji, instalacji, obiektów i rysunków. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Wstęp bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w pracowni prosimy o zgłoszenie chęci udziału w spotkaniu do dnia 16.07 drogą emailową (adres: rostkowska@bunkier.art.pl).

„Bacon/Dust. Pracownia artystyczna jako materiał”

W 1998 roku londyńskie studio Francisa Bacona, w którym artysta pracował przez 31 lat, zostało przeniesione do Galerii Hugh Lane w Dublinie. Dziesiątki pędzli, farb, butelek, papierów, fotografii i książek, olbrzymie lustro, motyw pojawiający się w wielu obrazach artysty, łącznie z wszystkimi innymi przedmiotami z jego otoczenia, przeniesiono do nowej lokalizacji. Nawet pokrywający przedmioty kurz skrupulatnie zebrano i umieszczono w torebce z napisem „Bacon Dust”. Przeprowadzka zakończyła się jego symbolicznym otwarciem i rozsypaniem zawartości w zrekonstruowanej pracowni. Wszak sam artysta – mimo że cierpiał na astmę – używał tego nietypowego materiału do malowania obrazów. Kuratorzy galerii Hugh Lane podkreślili w ten sposób rolę przestrzeni, w której powstaje sztuka. Poprzez rekonstrukcję uczynili ze studia Bacona rodzaj dzieła sztuki, gigantycznej instalacji, która przez wiele lat w namacalny, materialny sposób uobecniała się w pracach artysty. Przywołując anegdotę związaną z pracownią Bacona, Bunkier Sztuki rozpoczyna cykl wydarzeń poświęconych funkcji pracowni. Odwiedzimy zarazem miejsca historyczne (np. pracownię Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia), przestrzenie współdzielone przez grupę artystów (Marek Chlanda, Ignacy Czwartos i Piotr Lutyński), miejsca o oryginalnej architekturze (pracownie na ul. Emaus), jak i lokale czasowo przekształcane w przestrzenie dedykowane prezentacji sztuki (David Robertson). Interesują nas także sytuacje, w których studio staje się miejscem działalności podejmowanej wspólnie z odbiorcami (pracownia Moniki Drożyńskiej). Zapraszamy do przyłączenia się do nas w wakacyjne soboty o godzinie 12.
Informacje główne
18.07.2015 (sobota), godz. 12
Informacje dodatkowe
W ramach cyklu „Bacon/Dust. Pracownia artystyczna jako materiał”
Spotkanie z Markiem Chlandą, Ignacym Czwartosem i Piotrem Lutyńskim
Kuratorka: Aneta Rostkowska
Miejsce spotkania: skrzyżowanie ul. Lea i alei Kijowskiej
Wstęp bezpłatny

20 lipca
poniedziałek

Nadchodzące wydarzenia