PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE KOMBUCHA
WSTĘP NA WYSTAWĘ I WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE BEZPŁATNY!
11.02–15.03.2015 | Biały patchwork – happening
W męskim salonie kobiece spotkanie. Wspólne szycie, ale zupełnie irracjonalne, oczyszczone z konieczności wytworzenia czegoś. Pozostaje sam gest, który towarzyszyć ma wspólnej rozmowie albo samotnej medytacji. Czasem będzie można spotkać szyjące (Anna Poduszyńska, Monika Stolarska, Magdalena Żmijowska), dołączyć do nich. Czasem samemu podjąć inicjatywę, sięgnąć po igłę i nitkę, kawałki materiału, zaprosić innych.
11.02–15.03.2015 | Literatura – performance
Performance bon vivanta, zmienny niczym humory dandysa. Bumelanckie bywanie kontra świadome bycie. A w tym wszystkim przestrzenie tekstów zasłyszanych, zapisanych, odczytanych, wykradzionych i wypracowanych. Codziennie inne wcielenie Kacpra Kordusa.
24.02–01.03.2015, godz. 11.00–13.00 i 15.00–17.00 | Powietrze z zawartością – Asia Baś i kadrinoormets
10-stopniowe coś: wspólne / projekt oparty jest na stu 10-stopniowym coś. / do dnia dzisiejszego wyłoniło się ich trzydzieści. / 10-stopniowe coś, to minimalistyczny mikrokosmos przetłumaczony na słowa, mający strukturę dziesięciu ponumerowanych wersów. / esencja poszczególnego mikrokosmosu oparta jest na synchronicznym myśleniu i zapisywana wyłącznie, kiedy rozmówcy fizycznie dzielą czas i przestrzeń. słowa pojawiają się poprzez wspólną rozmowę o czymś. / przez tydzień proces tworzenia 10-stopniowego coś będzie dzielony z gośćmi odwiedzającymi galerię. witając każdego osobiście. / zwiedzający zaproszeni są do eksplorowania tego, co na stole – co zostało napisanie, jakie są podobieństwa, struktura, co tworzy całość. do wypełnienia przestrzeni swoją obecnością. śledzenia kiedy, dlaczego i w jaki sposób to, co abstrakcyjne, staje się czytelne. odwiedzający zaproszeni są do tego, aby się zatrzymać.
24.02.2015 (wtorek), godz. 19.00 | Thomas Hirschhorn: dialog Bartosza Przybył Ołowskiego i Anety Rostkowskiej
O twórczości i artystycznej praktyce Thomasa Hirschhorna, którego pracę Stars in the sky prezentujemy na wystawie, porozmawiają: współkurator wystawy Kombucha, Bartosz Przybył Ołowski, oraz Aneta Rostkowska, kuratorka pracująca w Galerii Bunkier Sztuki. Wstęp bezpłatny!
25.02.2015 (środa), godz. 10.00–12.00, Wspomnienia bywają lepsze niż rzeczywistość – warsztaty dla dzieci do lat 6
Czym dla dziecka jest kontakt ze sztuką współczesną? Co w nim zostaje po spotkaniu z nią?
Warsztaty dwudniowe (18.02 i 25.02). Pierwszego dnia grupa dzieci wniknie w przestrzeń wystawy, postara się ją zapamiętać i utrwalić fotograficznie. Tydzień później skonfrontują swoje wspomnienia z autorską dokumentacją. Będą mogli zrobić z nią wszystko, zmienić, zamalować, pociąć. Stworzyć wystawę na nowo, taką, którą zapamiętali, lub taką, która ich zdaniem będzie lepsza.
Warsztaty poprowadzą Anna Szarwiło i Kamil Kuitkowski. Zgłoszenia (na warsztaty 18.02 i 25.02): kuitkowski@wp.eu. Wstęp bezpłatny!
25.02.2015 (środa) godz. 18 | „Włosy” / „Hair” – projekcja filmu Agnieszki
Polskiej
Nakręcony w 2012 roku film opowiada historię pary polskich hipisów, którym w latach siedemdziesiątych udaje się przedostać do Indii ze studencką wycieczką zorganizowaną przez koło mineralogów AGH. Andrzej i Aga odłączają się od grupy i wyruszają na poszukiwania mitycznej komuny na wybrzeżu subkontynentu. Film w zabawny sposób pokazuje różnice pomiędzy kontestacją na wschodzie i zachodzie Europy, proponuje refleksję wokół tego, czym jest zmiana społeczna, i przypomina, że rzeczywistość nie zawsze jest w stanie sprostać oczekiwaniom. Wprowadzenie do filmu: Ewa Tatar.
26.02.2015 (czwartek), godz. 18.00–20.00 | Memory shower – warsztaty dla dorosłych
Rzeczy, przedmioty i obiekty. Nośniki. Przywoływacze. Momentów idealnych. Momentów fatalnych. Podczas warsztatów, zatrzymując to, co dobre, i odczarowując to, co złe, na nowo napiszemy biografie przyniesionych przez nas rzeczy, zafundujemy sobie ekshibicjonistyczną terapię, a zaraz potem orzeźwiający prysznic. Zabawimy się w kolekcjonerów. Kolekcjonerów wspomnień. Historii, które – choć nie dają o sobie zapomnieć – zawsze można przepisać. I wymyślić na nowo. Warsztaty dla kobiet i gejów, inspirowane popularnymi spotkaniami typu baby shower, poprowadzą: Ania Batko, Kamil Kuitkowski i Ania Sadowska. Zgłoszenia: kuitkowski@wp.eu. Wstęp bezpłatny!
27.02.2015 (piątek), godz. 18.00 | O naśladowaniu lepszych światów za pomocą patyków – wykład Kamila Kuitkowskiego
Wszyscy czasem budujemy atrapy, wierzymy, że odtworzenie samej formy przyniesie nam związany z nią dostatek. Puszki po coca-coli stawiane na PRL-owskich meblościankach, pomalowane krzykliwie bary „Riviera” na polskiej prowincji, upadła arystokracja starająca się żyć w wielkiej płycie jak ich przodkowie we dworach, galerie w krakowskich piwnicach udające, że za rogiem jest Piąta Aleja. Wierzymy w zaklinanie rzeczywistości, której nie akceptujemy. Tworzymy rytuały mające wypełnić otaczające nas braki. Nieudolnie naśladujemy. O efekcie cargo opowie Kamil Kuitkowski. Wstęp bezpłatny!
28.02.2015 (sobota), godz. 11.00–13.00 | Żywe ręce – warsztaty MKBS
Na ścianach prehistorycznych jaskiń badacze odkryli niezliczone odciski dłoni. Malowane farbą i obrysowywane czarnym konturem trwają, choć tych, którzy je malowali, od dawna już nie ma. Jakie miały znaczenie i jakie historie, jakie wierzenia za sobą kryją? Archeologiczne okazy. Czarodziejskie artefakty. Pierwociny sztuki. Wspólnie spróbujemy pochwycić ich magię, odtworzyć je, poczuć, zapośredniczyć.
Warsztaty poprowadzą Ania Batko i Andrzej Karoń. Zgłoszenia: anna.m.batko@gmail.com. Wstęp bezpłatny!
28.02.2015 (sobota), godz. 16.00 | Marta Kotwica, Wystawa Sztuki Podwórkowej (spotkanie na Józefińskiej 9)
Podwórko – przestrzeń przydomowa, ulokowana między tym, co publiczne, a tym, co prywatne, gdzie granica między wartością a brakiem wartości jest płynna i zależna od obserwatora-znalazcy. (Performerka) Marta Kotwica zaprasza na wspólne działanie performatywne -kreowanie przestrzeni i działań na scenie, jaką stanie się dla naszej
efemerycznej, jednodniowej wystawy przestrzeń podgórskiego podwórka. Wstęp
wolny!
1.03.2015 (niedziela), godz. 16.00 | Między utopią a dystopią jest kombucha – oprowadzanie kuratorskie
O wystawie Kombucha, o tym, że opowiadanie w sztuce o światach doskonałych jest tak samo trudne jak wytworzenie utopi w rzeczywistości, opowie Kamil Kuitkowski, artysta, kurator, męska połowa duetu Prekariat, na wystawie prezentuje instalację wideo Kąpiący się dandysi. Wstęp bezpłatny!
1.03.2015–15.03.2015 | Utopia ×15 – happening
Piętnaście osób. Codziennie inna osoba, w tym samym rytmie, przez trzy kwadranse, opowiadać będzie o własnych światach doskonałych, o marzeniach, prywatnych utopiach. Nie będzie odpowiadać na pytania, reagować na publiczność. Będzie ofiarowywać tylko swoje słowa. To musi wystarczyć. Wstęp bezpłatny!
kuratorzy: Ania Batko, Kamil Kuitkowski, Ewa Tatar
Ta strona wykorzystuje ciasteczka, by zagwarantować Wam lepsze doświadczenia.
Klikając „akceptuję”, wyrażacie zgodę na użycie ciasteczek oraz akceptujecie naszą politykę prywatności.