Nikt nigdy nie widział Davida Robertsona. Nie znaczy to jednak, że on nie istnieje. Dowodem obecności są pozostawione przez niego w Krakowie ślady, między innymi tajemniczy obelisk na dziedzińcu jednej z kazimierskich kamienic. Podobno wystąpił też w filmie Michelangelo Antonioniego, ale nie była to jedna z głównych ról. Według relacji świadków Robertson nigdy nie spotyka się z nikim na osobności (choć podobno nie dlatego, że jest nieśmiały). By go poznać, Anna Stiller zaprosiła do towarzystwa Anatola Stillera, bohatera powieści Maxa Frischa, a Jan Moszumański – Łukasza Tereszko, instruktora fitness i pilates. Przebywanie z Robertsonem nie obyło się bez pewnych, dość materialnych, reperkusji dla całej czwórki. Można powiedzieć, że gdyby nie on, to Anna i Anatol, a także Jan i Łukasz nie spędziliby ze sobą tak dużo czasu. Niektórzy poddają w wątpliwość, czy David to w ogóle osoba. Może to raczej zbiór ludzi? Nazwa przestrzeni? Sposób zamieszkiwania tejże przestrzeni? Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Bacon/Dust. Pracownia artystyczna jako materiał” Agata Biskup i Przemek Czepurko opowiedzą nam o tej enigmatycznej postaci. Dowiemy się, jak pojawiła się w pracowni Przemka i jakie przyniosło to skutki. Co dzieje się, gdy artysta oddaje swą przestrzeń do pracy innemu artyście? Jak działa pracownia, która okazjonalnie staje się miejscem prezentacji sztuki? Jaki jest status nie-instytucjonalnych przestrzeni wystawienniczych w naszym mieście? Kto wie, może przyłączy się do nas sam David… PS Berkeley mylił się – „esse” nie równa się „percipi”, „esse” to „collaborare”.

 Agata Biskup – artystka wizualna wykorzystująca zróżnicowane techniki: malarstwo, obiekt, instalacja site-specific, działania w przestrzeni publicznej, wideo, film, druk. Absolwentka Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorka książki pt. „Xanadu” (2010).

Przemek Czepurko – artysta wizualny. Twórca obiektów, wideo, instalacji, projektów site-specific, malarz i rysownik. Absolwent Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  W latach 2008–2009 studiował w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. W 2014 roku obronił pracę doktorską (dyscyplina artystyczna: sztuki piękne) w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2008 do 2015 prowadził pracownię multimediów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Wstęp bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w pracowni prosimy o zgłoszenie chęci udziału w spotkaniu do dnia 30.07 drogą e-mailową  (adres:rostkowska@bunkier.art.pl).

„Bacon/Dust. Pracownia artystyczna jako materiał”

W 1998 roku londyńskie studio Francisa Bacona, w którym artysta pracował przez 31 lat, zostało przeniesione do Galerii Hugh Lane w Dublinie. Dziesiątki pędzli, farb, butelek, papierów, fotografii i książek, olbrzymie lustro, motyw pojawiający się w wielu obrazach artysty, łącznie z wszystkimi innymi przedmiotami z jego otoczenia, przeniesiono do nowej lokalizacji. Nawet pokrywający przedmioty kurz skrupulatnie zebrano i umieszczono w torebce z napisem „Bacon Dust”. Przeprowadzka zakończyła się jego symbolicznym otwarciem i rozsypaniem zawartości w zrekonstruowanej pracowni. Wszak sam artysta – mimo że cierpiał na astmę – używał tego nietypowego materiału do malowania obrazów. Kuratorzy galerii Hugh Lane podkreślili w ten sposób rolę przestrzeni, w której powstaje sztuka. Poprzez rekonstrukcję uczynili ze studia Bacona rodzaj dzieła sztuki, gigantycznej instalacji, która przez wiele lat w namacalny, materialny sposób uobecniała się w pracach artysty. Przywołując anegdotę związaną z pracownią Bacona, Bunkier Sztuki rozpoczyna cykl wydarzeń poświęconych funkcji pracowni. Odwiedzimy zarazem miejsca historyczne (np. pracownię Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia), przestrzenie współdzielone przez grupę artystów (Marek Chlanda, Ignacy Czwartos i Piotr Lutyński), miejsca o oryginalnej architekturze (pracownie na ul. Emaus), jak i lokale czasowo przekształcane w przestrzenie dedykowane prezentacji sztuki (David Robertson). Interesują nas także sytuacje, w których studio staje się miejscem działalności podejmowanej wspólnie z odbiorcami (pracownia Moniki Drożyńskiej). Zapraszamy do przyłączenia się do nas w wakacyjne soboty o godzinie 12.
Informacje główne
1.08.2015 (sobota), godz. 12
Informacje dodatkowe
W ramach cyklu „Bacon/Dust. Pracownia artystyczna jako materiał”
Spotkanie z Agatą Biskup i Przemkiem Czepurko
Kuratorka: Aneta Rostkowska
Miejsce: ul. Miodowa 13, Kraków
Wstęp bezpłatny

01 sierpnia
sobota

Nadchodzące wydarzenia

26 września
czwartek