Galeria Bunkier Sztuki i Konsulat Generalny USA w Krakowie zapraszają na spotkanie z Dianną Cohen, malarką, kuratorką, założycielką Koalicji Przeciwko Zanieczyszczaniu Plastikiem (Plastic Pollution Coalition).

„Wyrzuca się coś do kosza i problem z głowy. Jedzenie pakowane jest przeważnie w plastikowe folie i torebki, napoje w plastikowe butelki, plastik jest składnikiem odzieży i otaczających nas przedmiotów, a toksyczne związki przenikają z plastiku do naszych ciał… Zrozumiałam, że jestem wściekła! Widziałam wielką plamę śmieci na Oceanie Spokojnym, widziałam, jak plastik, nawet po wielu latach, rozpadając się na mniejsze kawałki, wciąż pozostaje plastikiem… Jest prawie niezniszczalny… Dlatego z grupą ludzi, którzy troszczą się o przyszłość Ziemi, stworzyliśmy Koalicję Przeciwko Zanieczyszczaniu Plastikiem. Bo jest alternatywa!” – tak Dianna Cohen, artystka i współzałożycielka ogólnoświatowej Koalicji Przeciwko Zanieczyszczeniu Plastikiem, opowiada o tym, jak zaczęło się jej zaangażowanie w walkę ze światem plastiku.

Już wkrótce będzie można wysłuchać jej opowieści w Bunkrze Sztuki. Spotkanie z Dianną Cohen odbędzie się w środę 22 marca o godzinie 18 w przestrzeni wystawienniczej Galerii.

Urodzona w 1965 r. Dianna Cohen jest amerykańską artystką wizualną, malarką i współzałożycielką Koalicji Przeciwko Zanieczyszczaniu Plastikiem. Koalicja zrzesza pojedyncze osoby, firmy, fundacje, naukowców, specjalistów ochrony środowiska i artystów z całego świata.

Prace Cohen prezentowano na przestrzeni ostatnich lat w ramach wystaw – samodzielnych i zbiorowych – w Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii, Nowej Zelandii i na kontynencie afrykańskim. Naścienny kwiat z plastiku autorstwa Cohen zdobi ścianę Konsulatu USA w Tijuanie w Meksyku.

Jak sama artystka zaznacza, po ponad dwudziestu latach pracy z plastikową torbą postrzega to tworzywo – plastik – nie tylko przez pryzmat problematyki zanieczyszczenia i oczywistych kontekstów artystycznych, ale także jako problem formalny, tworzywo wyjątkowo elastyczne.

Więcej informacji o pracach i działalności Dianny Cohen można znaleźć na stronie: http://www.diannacohen.com/_portfolio/home.html

Z działalnością Koalicji Przeciwko Zanieczyszczaniu Plastikiem można zapoznać się na stronie: http://www.plasticpollutioncoalition.org

Wystąpienie Dianny Cohen w TED Talk: https://www.ted.com/talks/dianna_cohen_tough_truths_about_plastic_pollution
Informacje główne
22.03.2017 (środa), godz. 18
Informacje dodatkowe
Współorganizator: Konsulat Generalny USA w Krakowie
Spotkanie będzie tłumaczone na język polski
Wstęp wolny

23 marca
czwartek