Tkanina i beton. Pamięć ciała i rytuał. Emocje i kobiecość. Płeć, pozycja społeczna i codzienność. To tylko część zagadnień, które możemy powiązać ze sztuką Małgorzaty Markiewicz.  Zapraszamy do udziału w spotkaniu z artystką, w czasie którego porozmawiamy o jej dawniejszych i najnowszych pracach, związkach jej twórczości z nurtem feministycznym i rolą odbiorcy w jej działaniach artystycznych.
Co łączy betonowy sarkofag, tkaniny i kwiaty? O swoich pracach i działaniach artystycznych opowie Małgorzata Markiewicz.

Moje projekty składają się ze swego rodzaju warstw. Pierwszą jest ta wizualna, zazwyczaj atrakcyjna, i właściwie można by na niej poprzestać. Ale kiedy patrzy się po raz drugi, można dostrzec coś jeszcze. To, w jaki sposób zostanie odczytana kolejna „warstwa”, zależy od wrażliwości patrzącego.
Małgorzata Markiewicz, Słabość ma w sobie szczególne piękno. Z Małgorzatą Markiewicz rozmawia Beata Nowacka-Kardzis, [w:] Przemiany, katalog wystawy, Kraków 2007, s. 26.

Małgorzata Markiewicz
Absolwentka i doktorantka wydziału Rzeźby ASP w Krakowie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2004, 2011). Rezydentka Factory for Art&Design, Kopenhaga (2011), HIAP, SPACES, Cleveland, Ohio, USA (2007) oraz Cable Factory, Finlandia, w ramach projektu A-I-R Laboratory CSW Zamek Ujazdowski (2006). Jej twórczość jest usytuowana wokół designu i feminizmu. Markiewicz tworzy obiekty, rzeźby, fotografie, instalacje i performance.  Jej prace bazują na pojęciu dwuznaczności, od funkcji i atrybutów dekoracyjności, niewinności i miękkości po kurz, pożądanie oraz perwersję. Podszyte ambiwalencją, naruszają poczucie przyjemności.
Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in.: w Bunkrze Sztuki w Krakowie, MOCAK-u w Krakowie, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Piekary w Poznaniu, Museu Berardo w Lizbonie, Studio Stefania Miscetti w Rzymie, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.
Jej prace znajdują się w kolekcjach: CCB Lizbona, MOCAK w Krakowie, Galeria Arsenał w Białymstoku, BWA w Bielsku Białej, Bunkier Sztuki i innych oraz w szeregu prywatnych kolekcji w Polsce i za granicą.
Informacje główne
9.10.2012 (wtorek), godz. 18

10 października
środa