Targi sztuki Nówka sztuka. Dni sztuk wizualnych w Krakowie

Zapraszamy na drugą edycję dwudniowych targów plakatu, grafiki, fotografii, rzeźby, malarstwa, designu, ilustracji i książki – Nówka Sztuka – organizowanych w ramach projektu Sztuka do rzeczy – design w Krakowie. Targi odbędą się w weekend 30.11-1.12.2019. Główna część będzie miała miejsce w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, która będzie otwarta w godzinach 11-19. Druga część poświęcona dizajnowi, obiektom użytkowym, lampom, meblom i modzie – w Forum Designu w byłym hotelu Cracovia, ikonie krakowskiego modernizmu i przyszłemu muzeum designu.

Nówka Sztuka to spotkanie twórców – zarówno młodych jak i profesjonalistów, przedstawicieli branży kreatywnej i – co najważniejsze – mieszkańców i gości Krakowa. Weekendowe wydarzenie umożliwi zapoznanie się z dorobkiem artystów wizualnych, projektantów i wytwórców oraz zakup ich oryginalnych prac.

Dzieła wystawców można oglądać i kupować w godzinach 11 – 19.

 

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH:

sobota, 30.11

1.      Śladami sztuki – warsztaty dla dzieci, 11:30-13:30

Zachęceni do działania uczestnicy podczas kreatywnej zabawy wykonają ślady własnych dłoni, które po zakończeniu pracy pozostawią w przestrzeni targów, w wybranym przez siebie miejscu.
Prowadzenie: Weronika Dziepak

Warsztaty otwarte, można dołączyć w dowolnym momencie, nie obowiązują zapisy. Dzieci w wieku 3-9

2.     Konsultacje artystycznego portfolio 1:1, 12:00 – 15:00

Zapraszamy artystów i designerów do konsultacji portfolio artystycznego ze specjalistami z zakresu projektowania. W trakcie 15-20 minutowych, bezpośrednich spotkań uczestnicy otrzymają cenne informacje dotyczące sposobu przygotowania i prezentacji swoich prac w spójny i interesujący sposób. Zachęcamy do zabrania ze sobą portfolio lub dokumentacji własnej pracy twórczej.

Nasi specjaliści:

Jakub Pierzchała – grafik-projektant oraz fotograf z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. W pracy twórczej obserwuje wpływ cywilizacji i współczesnej technologii na człowieka. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, laureat międzynarodowego konkursu Epson Art Photo Award (2005), a także Stypendium Miasta Krakowa (2006). Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Pałacu Sztuki w Krakowie, Domu Krakowskim w Norymberdze, a także w galerii Pauza w Krakowie. Od 2005 roku pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. Od 2017 roku kieruje Katedrą Multimediów. Jest współautorem koncepcji kierunku studiów Digital Design. Od 2019 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Sztuki Mediów. www.kubapierzchala.com

Dagmara Latała – projektantka, wykładowczyni, scenografka. Pracuje na granicy różnych dyscyplin projektowych, od obiektów użytkowych po przestrzeń, instalacje i scenografie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiowała również na Elisava i Uniwersytecie Pompeu Fabry w Barcelonie. Swoje doświadczenie projektowe zdobywała w Londynie, Dubaju i Singapurze, gdzie pracowała dla czołowych biur projektowych, takich jak Barber & Osgerby / Universal Design Studio, Fitch, Landor. Od 2009 roku współtworzy studio LATALAdesign. W ramach studia Latala prezentowała swoje projekty na międzynarodowych festiwalach designu, m.in. DMY w Berlinie, Design September w Brukseli, Designblok w Pradze. Pracowała m.in. dla Muzeum Narodowego w Krakowie, Galerii Bunkier Sztuki, Cricoteki, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Łaźni Nowej.

Bartosz Mucha – projektant 2 i 3 D, twórca instalacji i krótkich form wideo. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i ESAG w Paryżu. Doktorat z wzornictwa uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzi działalność projektowo-artystyczną pod szyldem studia Poorex, w ramach, którego powstało kilkadziesiąt prototypów przedmiotów codziennego użytku pokazywanych na dziesiątkach wystaw w kraju i zagranicą, w tym na sześciu wystawach indywidualnych.

Kamila Kowerska – kierowniczka MOCAK Bookstore, Bunkier Bookstore MOCAK i dystrybucji publikacji MOCAK-u. Zajmuje się promocją wydawnictwa Timof Comics. Absolwentka historii i zarządzania na Uniwersytecie Jagiellońskim. Recenzentka oraz popularyzatorka komiksów i powieści graficznych. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Na konsultacjach młodzi ilustratorzy będą mieli szansę zapoznać się z profilami najciekawszych na rynku wydawnictw i dowiedzieć się jak nawiązać z nimi współpracę.

Obowiązują zapisy do wybranego konsultanta na określaną godzinę. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy odbywają się pod adresem: targi.nowka.konsultacje@gmail.com

3.     Masterclass: Magdalena Kownacka i Łukasz Zarzycki o inwestowaniu pieniędzy, czasu i uwagi w sztukę, 16:00 – 17:00

Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Kownacką, kuratorką, producentką, animatorką kultury, autorką tekstów o sztuce, współzałożycielką Fundacji i Galerii F.A.I.T. w Krakowie. Pomysłodawcą i współorganizatorką Salonu Sztuki, podczas którego poruszymy tematy dotyczące inwestowania w młodą sztukę, kreowania nawyków kupowania sztuki, sensu inicjatyw takich jak Salon oraz jego miejsca i funkcji w przyszłości. W spotkaniu gościnnie weźmie udział Łukasz Zarzycki.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, gwarancją miejsc jest wcześniejsza rezerwacja. Decyduje kolejność zgłoszeń. targi.nowka.konsultacje@gmail.com

4.     Case study ARTIST RUN SPACE in Kraków, 17:00 – 19:00

Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami wybranych krakowskich galerii sztuki, które powstały z inicjatywy artystów i są przez nich prowadzone. Wydarzenie będzie okazją do bliższego poznania działalności galerii Widna, UFO oraz Jak Zapomnieć.

Uczestnicy panelu: Kinga Nowak i Michał Bratko (Galeria Widna), Maria Ciborowska i Radim Koros (UFO Gallery) Karolina Jarzębak oraz Tomek Nowak (Jak Zapomnieć)

Prowadzenie: Krzysztof Marchlak

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, gwarancją miejsc jest wcześniejsza rezerwacja. Decyduje kolejność zgłoszeń. targi.nowka.konsultacje@gmail.com

niedziela, 1.12

1.     Sztuka kolażu „Budujemy własny kosmos” – warsztaty dla dzieci z Piotrem Lutyńskim, 11:00-15:00

Z fragmentów rzeczywistości, zdjęć wyciętych z gazet pod czujnym i wyrozumiałym okiem krakowskiego artysty Piotra Lutyńskiego dzieci zbudują wyobrażenie otaczającego nas świata nawiązującego do ukrytej struktury uniwersum. Odkrywamy nowe wymiary rzeczywistości.

Zapraszamy na warsztat twórczy i performance Piotra Lutyńskiego przy akompaniamencie Fryderyka Lutyńskiego.

W tym samym czasie w zajęciach może brać udział 20 osób. Warsztaty mają charakter otwarty, można dołączyć w dowolnej chwili, w zależności od wolnych miejsc. Nie obowiązują zapisy. Dzieci w wieku 5-12

2.     Masterclass: Robert Sowa o sztuce animacji, 15:00- 16:00

Robert Sowa – zajmuje się filmem animowanym, malarstwem, fotografią. W swoich filmach posługuje się językiem skojarzeń i wizualnej kreacji. Jest również autorem animacji do filmów dokumentalnych i projektów multimedialnych łączących animację z muzyką współczesną. Współpracuje między innymi z Center for Digital Arts & Experimental Media University of Washington w Stanach Zjednoczonych. Od 2016 roku pełni funkcję prodziekana Wydziału Grafiki ASP w Krakowie.

W bunkrze sztuki opowie o sztuce animacji czyli o możliwościach i różnych formach ekspresji artystycznej na przykładzie filmu animowanego. Posłuchamy zarówno o idei i predyspozycjach jak i dalszych możliwościach rozwoju kariery animatora.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, gwarancją miejsc jest wcześniejsza rezerwacja. Decyduje kolejność zgłoszeń. targi.nowka.konsultacje@gmail.com

3.     Debata JAK SIĘ SPRZEDAĆ? Czyli o promocji na rynku sztuki i designu, 16:00- 18:00

Podczas debaty poruszone zostaną kwestie możliwych ścieżek kariery młodych twórców, błędów których należy unikać na początku swojej drogi do sukcesu oraz skutecznych metod promocji. W rozmowie udział wezmą:

prof. dr hab. Czesława Frejlich, Jadwiga Husarska-Sobina, Adam Kozik, Maciej Kwiatkowski

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, gwarancją miejsc jest wcześniejsza rezerwacja. Decyduje kolejność zgłoszeń. targi.nowka.konsultacje@gmail.com

Po debacie zapraszamy na spotkanie z sommelierem.

 

Dla uczestników/wystawców:

Wydarzenie skierowane jest do profesjonalnych twórców, koneserów sztuki i designu, miłośników oryginalnych dzieł i poszukiwaczy nowych talentów stawia sobie za cel stworzenie platformy kreatywnej wymiany między artystami oraz ułatwienie im kontaktu z odbiorcami ich twórczości, w tym potencjalnymi inwestorami. Odwiedzający Hotel Cracovia i Bunkier Sztuki, będą mieli wyjątkową okazję do spotkania wszystkich autorów, rozmowy z nimi oraz zakupu ich oryginalnych prac.

Rejestracja wystawców do 17.11.2019 r.

Regulamin wydarzenia oraz karta zgłoszeniowa znajduje się na stronie: www.nowkasztuka.com

 

Organizatorzy:

Partnerzy:


Informacje główne
30.11–1.12.2019
Informacje dodatkowe
Organizator: Fundacja Wydziału Sztuki, Forum Designu
Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych W Krakowie, Galeria Plakatu Dydo, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego W Krakowie, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Patron: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków w ramach wydarzenia „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”
Godziny otwarcia: 11-19
Miejsce: parter i Galeria Dolna
Wstęp dla kupujących bezpłatny

02 grudnia
poniedziałek