Galeria Bunkier Sztuki ma zaszczyt zaprosić do udziału w akcji Kingi Arayi zatytułowanej Vocation. W trakcie performance’u zaprezentowane zostanie nowe dzieło artystki – wykonany ze stali, soli kamiennej i skóry pojazd. Performance towarzyszy wystawie Walking with Kinga prezentowanej do 26 lutego w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie.

Projekt Walking with Kinga jest działaniem interkulturowym, obejmującym swoim zasięgiem miejsca (w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, w Polsce i na Węgrzech) związane z historią św. Kingi i życiem Kingi Arayi. Artystka zebrała świadectwa pamięci o swojej patronce. Odwiedziła miejsca związane z jej historią i kultem. Jej losy interpretuje jako historię niezwykłej kobiety, księżniczki, emigrantki i inicjatorki przemian w kulturze, polityce i gospodarce. Legendę św. Kingi na płaszczyźnie refleksji artystycznej Kinga Araya łączy z własną historią – Polki, emigrantki, osoby skonfrontowanej z wyzwaniami życia na obczyźnie. Artystka podejmuje refleksję nad aspektami tożsamości hybrydalnej, zawieszenia międzykulturowego, ciągłego przemieszczania się i emigracji, a także brakiem namacalnej ojczyzny i barierami, jakie stwarza język obcy. Wystawa jest dokumentem krytycznej autobiografii Kingi Arayi – wizualnej, pisanej i mówionej w językach: angielskim, polskim, włoskim i węgierskim.

Więcej o wystawie http://bunkier.art.pl/?wystawy=kinga-araya-walking-with-kinga

Kinga Araya jest obywatelką Kanady i Polski. Mieszka i pracuje we Włoszech w Rzymie. Studiowała w University of Ottawa, York University w Toronto i Concordia University w Montrealu, gdzie uzyskała tytuł doktora na podstawie pracy Walking in the City: The Motif of Exile in Performances by Krzysztof Wodiczko and Adrian Piper. Aktualnie przygotowuje książkę poświęconą poetyce i polityce chodzenia.
Informacje główne
Rozpoczęcie performance’u: 14.02.2012 (wtorek), około południa
Informacje dodatkowe
Miejsce: Rynek, Stary Sącz

04 maja
piątek