„W ramach wystawy – rozmowy z kuratorami”. Spotkanie z Martą Czyż i Julią Wielgus

Zapraszamy na spotkanie z Martą Czyż i Julią Wielgus, autorkami „W ramach wystawy – rozmowy z kuratorami”. Książka ta jest efektem próby uchwycenia definicji pojęć takich jak „kurator” i „wystawa”, próby uwzględniającej nakładanie się praktyk kuratorskich z artystycznymi i praktyk kuratorskich z krytyką artystyczną czy funkcjonowaniem galerii komercyjnej. Autorki zestawiają ze sobą ścieżki zawodowe 12 polskich kuratorów. Wyboru dokonały według kryterium różnicujących ich strategii.

Publikacja śledzi ścieżki zawodowe kuratorów. Pierwsze pytanie, które autorki książki kierowały do rozmówców, dotyczyło momentu dzieciństwa i marzeń związanych z przyszłym zawodem: „Mimo że żaden z rozmówców nie planował kariery kuratorskiej, ich dziecięce wyobrażenia na temat tego rodzaju pracy często znajdywały odzwierciedlenie w charakterze ich późniejszej strategii. Tak samo, jeśli nie nawet bardziej, interesowały nas przełomowe momenty w ich karierze, takie jak spotkania, wystawy, pierwsze projekty i dojrzałe realizacje. Wczesne kontakty i doświadczenia w polu sztuki były dla nas szczególnie ciekawe, gdyż prawie wszyscy nasi rozmówcy uczyli się robienia wystaw w praktyce, nim powstały w Polsce studia kuratorskie”.

Publikacja zawiera zapis rozmów z Marią Brewińską, Adamem Budakiem, Sebastianem Cichockim, Łukaszem Gorczycą, Michałem Kaczyńskim, Wojciechem Kozłowskim, Łukaszem Rondudą, Jankiem Simonem, Stachem Szabłowskim, Adamem Szymczykiem, Joanną Zielińską i Magdaleną Ziółkowską.

O strategiach kuratorskich, podejściu do zawodu, definiowaniu pojęć związanych z wystawą, o tym jaka jest dziś rola kuratora, jak wygląda edukacja kuratorska, o tym jaki wpływ ma instytucja na kuratora, a jaki kurator na artystę, a także o pracy nad książką opowiedzą podczas spotkania Marta Czyż i Julia Wielgus.

O autorkach:

Marta Czyż (1982) – historyczka sztuki, kuratorka. W latach 2011–2013 współtworzyła program Galerii Kordegarda. Zrealizowała m.in.: wystawy w BWA Zielona Góra, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Zachęcie –Narodowej Galerii Sztuki, Museum für Angewandte Kunst w Wiedniu; a także projekty w przestrzeni publicznej (m.in. wraz z Jadwigą Sawicką). Jest autorką cyklu edukacyjnego wspierającego artystów. Prowadziła gościnne wykłady na Akademiach Sztuk Pięknych[L1] [A.Z2] . Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, jest też absolwentką muzealniczych studiów kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wspólnie z Julią Wielgus wydała książki „D.O.M. POLSKI” (z galerią Raster i BWA Zielona Góra) oraz „W ramach wystawy – rozmowy z kuratorami”. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Julia Wielgus (1983) – pracuje w galerii Jan Mot w Brukseli, wcześniej współpracowała m.in. z Galerie Max Hetzler i Żak/Branicka w Berlinie. Okazjonalnie organizuje wystawy, pisze, a najchętniej rozmawia z ciekawymi osobami o sztuce i nie tylko. Interesują ją praktyki kuratorskie oraz prowadzenie rozmów. Ukończyła historię sztuki na Freie Universität w Berlinie (2010) i Université Libre w Brukseli (2005/2006); jest też absolwentką muzealniczych studiów kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2010). Opublikowała m.in. „Manon de Boer. Trails and Traces” (wywiad z Manon de Boer, Wiedeń 2016), „W ramach wystawy – rozmowy z kuratorami” (Warszawa 2015), „D.O.M. POLSKI” (publikacja towarzysząca wystawie „Raster  – Wiek Szkolny”, BWA Zielona Góra, 2012). Zrealizowała następujące wystawy: „Janek Simon, Brussels Research Yoga” (Super Deals, Bruksela, 2015), „Renata Kaminska. Hundred Million”, (Porcino, Chert Gallery, Berlin, 2015), „David Horvitz” (Dawid Radziszewski Gallery, Warszawa i Galeria Jan Mot, Bruksela, 2014), „Raster  – Wiek Szkolny” (BWA Zielona Góra, 2012), „Letni nieletni” (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2010).
Informacje główne
27.09.2016 (wtorek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Kuratorka: Lidia Krawczyk
Miejsce: „Pawilon Wystawowy”
Wstęp bezpłatny
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Krytyczny pawilon. Praktyka i teoria współczesnego wystawiennictwa”

28 września
środa

Nadchodzące wydarzenia

26 września
czwartek