Warsztaty audiodeskrypcji / Sztuki oswajanie

W trakcie warsztatów prowadzonych przez Barbarę Szymańską i Tomasza Strzymińskiego uczestnicy zostaną wprowadzeni w zagadnienie tworzenia audiodeskrypcji dzieł sztuki współczesnej.

Audiodeskrypcja to technika, która za pośrednictwem opisów słownych umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym odbiór wizualnej twórczości artystycznej. Może być także dodatkowym narzędziem do poznawania i udostępniania sztuki współczesnej, które równocześnie przyczynia się do zwiększenia społecznej wrażliwości w dziedzinie kultury. W trakcie spotkań z trenerami uczestnicy zapoznają się z techniką audiodeskrypcji w odniesieniu do wybranych prac (w szczególności malarskich i fotograficznych) należących do Kolekcji Bunkra Sztuki.

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 28 maja na adres: agnieszka.kwiecien@fragile.net.pl

Fundacja Audiodeskrypcja jest pionierem techniki audiodeskrypcji w Polsce. Dzięki tej technice sztuki wizualne stają się dostępne osobom niewidomym. Jest pierwszą organizacją pozarządową, która rozpoczęła działania w zakresie kompleksowego udostępniania kultury i sztuki. Twórcami Fundacji są osoby niewidome, zaś wśród jej współpracowników znajdują się historycy sztuki, animatorzy kultury i nauczyciele. www.audiodeskrypcja.org.pl

Barbara Szymańska. Magister pedagog, pionier metody audiodeskrypcji w Polsce. Wiceprezes Fundacji Audiodeskrypcja, specjalista ds. tworzenia i wdrażania audiodeskrypcji.

Tomasz Strzymiński. Prekursor audiodeskrypcji w Polsce. Założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Audiodeskrypcja. Prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu tworzenia i wdrażania audiodeskrypcji oraz multisensorycznego udostępniania kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym. Jest współautorem pierwszych polskich standardów tworzenia audiodeskrypcji.

Partner: Fundacja Audiodeskrypcja

Sztuki oswajanie to cykl wydarzeń poświęconych kulturze współczesnej adresowany głównie do seniorów.

Program tegorocznej, drugiej edycji projektu, składa się z wykładów tematycznie zorientowanych wokół intrygujących zjawisk sztuki, do  których przeprowadzenia zaprosiliśmy wybitnych obserwatorów i twórców współczesnej kultury. Obok refleksji teoretycznej proponujemy zwiedzanie wybranych i najciekawszych wystaw w Krakowie z udziałem ich kuratorów.

Przygotowaliśmy także autorski cykl filmowy, analizujący istotne, ale mało popularne wątki światowego kina. Nowością tegorocznej edycji będą spacery do krakowskich pracowni artystów, jak również warsztaty i seminaria, w ramach których zajmiemy się problematykami kolekcjonerstwa, kuratorstwa i krytyki artystycznej.

Projekt Sztuki oswajanie kładzie nacisk na wspólne uczenie się i międzypokoleniowy dialog. Jesteśmy przekonani, że wszyscy mamy prawo kształtować kulturę. Rezygnujemy z hermetycznego języka nauki i staramy się wypracować satysfakcjonujące oraz wzbogacające formy rozmawiania o sztuce. Chcemy wyeksponować wartość wspólnego uczestnictwa w wydarzeniach świata sztuki.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Zapraszamy do udziału!

Agnieszka Kwiecień, Krzysztof Siatka – kuratorzy projektu Sztuki oswajanie

Program projektu jest dostępny na stronie: www.sztukioswajanie.pl

Kontakt:
tel.: 12 422 19 55, w. 19
e-mail: stowarzyszenie@fragile.net.pl
lub osobiście: ul. Mikołajska 2 w Krakowie

Organizator: Stowarzyszenie Fragile
Partnerzy: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury
Współpraca: Kinokawiarnia KIKA, Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020.
Informacje główne
1–3.06.2015, godz. 10–15:30
Informacje dodatkowe
Organizator: Stowarzyszenie Fragile
W ramach projektu Sztuki oswajanie
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020.
Miejsce: Sala Audiowizualna
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy

07 czerwca
niedziela

Nadchodzące wydarzenia