W Weekend Otwarty wstęp do Galerii jest bezpłatny!

Sobota

godz. 11

Wojciech Puś | Cięcie
Warsztaty Małego Klubu Bunkra Sztuki dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

więcej>>

odwołane

godz. 12

Dzień Wolnej Sztuki!

Przyłączamy się do akcji!

Zapraszamy!

więcej>>

godz. 13

Wojciech Puś, Iwo Zmyślony | Oprowadzanie po wystawie
Oprowadzanie po wystawie przez artystę Wojciecha Pusia oraz Iwa Zmyślonego, autora koncepcji mapy zawartej w katalogu wystawy, ukazującej inspiracje i konteksty prac pokazanych w Bunkrze Sztuki.

Oprowadzanie kuratorskie

Kuratorka wystawy Anna Lebensztejn podczas Weekendu Otwartego chętnie odpowie na pytania dotyczące wystawy.

godz. 15

Realizm magiczny Wojciecha Pusia

Pokaz filmowy towarzyszący wystawie Wcale nie film Wojciecha Pusia, ukazujący pełne spektrum działań artysty na pograniczu sztuk wizualnych i kina oraz w obszarze plastyki teatralnej.

(więcej informacji poniżej)

odwołane

godz. 17

AWACS | Historia mówiona

W czasie spotkania zostaną zaprezentowane efekty pierwszych działań w ramach projektu tworzenia banku historii mówionej – zbioru nagrań wideo wypowiedzi artystów i świadków wydarzeń zainicjowanych przez AWACS. Materiał zostanie opatrzony komentarzem kuratora na temat metodologii badań i perspektyw ich rozwoju.

godz. 18

Kuba Mikurda, Łukasz Ronduda | Kino artystów
Czym jest zwrot kinematograficzny? Dlaczego artyści sięgają po found footage? Jak działa wystawa jako film, a jak film jako wystawa? Inauguracja programu Pawilon Wystawowy – o warsztacie artystów i kuratorów oraz wszelkich must know sztuki współczesnej.

(więcej informacji poniżej)

odwołane

godz. 20

Z kolekcji Wojciecha Pusia | Filmowy pokaz specjalny

Trash Humpers, reż. Harmony Korine, 2009, 78’

odwołane

Niedziela

godz. 13

Realizm magiczny Wojciecha Pusia
Pokaz filmowy towarzyszący wystawie Wcale nie film.

odwołane

godz. 16

Anka Herbut | Współczesna plastyka teatralna
O tym, jak scenografia, kostiumy i światło budują spektakl. W ramach programu Pawilon Wystawowy.

odwołane

godz. 18

Expanding/Collapsing – pokaz trzeci
Pokaz filmowy w ramach cyklu towarzyszącego wystawie Wcale nie film Wojciecha Pusia.

Limits of Control, reż. Jim Jarmusch, 2009, 116′

Opisy wydarzeń:

Realizm magiczny Wojciecha Pusia

Pokaz filmów.

Wybór: Wojciech Puś, Ewa Tatar

Instant, 2008, 54’35’’

Slow man, 2012, 18’

Meadow, 2006, 29’

Dead Flower, 2005, 3’21’’

Smoke, 2012, 6’

Magic Hour, 2013, 12’05’’

Wojciech Puś działa na pograniczu sztuk wizualnych i kina, zajmuje się także plastyką teatralną. Proponowany pokaz ukazuje pełne spektrum filmowej działalności artysty, ukazuje jego analityczne podejście do języka kina, pozwala dostrzec charakterystyczny dla niego sposób pracy kamerą, koncentrację na detalu, skupienie na materialności obrazu filmowego i budowę jego sensualnego charakter. Zbiera razem wybrane utwory powstałe na potrzeby opery (Slow Man powstały do spektaklu w reżyserii Mai Kleczewskiej), krótkie etiudy ( oraz prace filmowe, w tym najnowszą, pokazywaną na wystawie Co widać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Magic Hour jest niezwykle intymną wypowiedzią i sielankowym obrazem, a zarazem charakterystycznym dla twórcy odwołaniem się do języka filmowego już w samym tytule. Magiczna godzina to perfekcyjne warunki naturalne, przede wszystkim miękkie światło budujące romantyczny nastrój obrazu. Film oparty jest o rytm – być może spadających powiek, a każda z sekwencji zogniskowana została wokół jednego, często abstrakcyjnego i materialnego zarazem motywu. /Ewa Tatar/

Kino artystów. Rozmowa Kuby Mikurdy i Łukasza Rondudy

Dwóch najciekawszych obecnie polskich krytyków i kuratorów zainteresowanych pograniczem filmu i sztuk wizualnych porozmawia przed publicznością na temat szeroko rozumianego kina artystów. Terminem tym określa się zarówno strategie analityczne i awangardowe, rozumiane jako projekt krytyczny, dekonstruujący film poza filmem czy wirusujący konwencje filmowe (Zuzanna Janin, Piotr Uklański), found footage (Bogna Burska, Tomasz Kozak, Kobas Laksa), myślenie o wystawie językiem filmowym (Wojciech Puś), jak i mocno zarysowujący się w ostatnich latach w sztukach wizualnych zwrot kinematograficzny. Nurt ten stał się szczególnie widoczny dzięki szansie na produkcję filmów fabularnych przez artystów z pola sztuk wizualnych, czyli funkcjonującej od 2010 roku Nagrodzie filmowej PISF i MSN powstałej z inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nakreślając specyfikę zwrotu kinematograficznego, rozmówcy sięgną po fabularne filmy inspirowane strategiami sztuki i jej historią (film „Performer”) oraz po pełnometrażowe fabuły przede wszystkim eksponujące wyobraźnię artystów zaprzężoną do powoływania niezwykłych światów (Wilhelm i Anka Sasnal, Zbigniew Libera, Anna Molska, Agnieszka Polska). „Film konstruuje formę, która operuje emocjami. Artyści wizualni mają z tym problem, tworzą raczej formę intelektualną. Liczymy, że wchodząc w pole filmu, będą je transformować, zachowując własną wyobraźnię, własne cele. Chodzi o wyprodukowanie jakiejś trzeciej rzeczywistości” – w wywiadzie dla „dwutygodnika.pl” mówił Łukasz Ronduda. W trakcie rozmowy zaprezentowane zostaną fragmenty filmów, omówione będą autorskie strategie budowania postaci, traktowanie przedstawieniowości, narracyjności, dramaturgii, zainteresowanie twórców figuratywnością, anegdotycznością i literackością.

Kuba Mikurda studiował psychologię, filozofię i produkcję filmową. Jest redaktorem serii Linia Filmowa w Wydawnictwie Korporacja Ha!art. Współzałożyciel think-tanku „Restart”, prezes Stowarzyszenia Film 1,2. Redagował i współredagował książki poświęcone filmom Terry’ego Gilliama, Braci Quay, Tsai Ming-lianga oraz surrealizmowi w kinie polskim. Kurator wystaw, przeglądów i pokazów filmowych. Był czterokrotnie nominowany do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi. Pracuje nad filmem dokumentalnym o Walerianie Borowczyku.

Łukasz Ronduda studiował historię sztuki, scenarzysta i reżyser (absolwent Szkoły Wajdy) – premiera pełnometrażowego filmu „Performer” (prod. Wajda Studio) zaplanowana jest na wrzesień 2014. Kurator Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (http://artmuseum.pl/pl/filmoteka), pomysłodawca i juror Nagrody Filmowej MSN i PISF. Kurator przeglądów filmu awangardowego, autorskiego i kina artystów oraz wystaw wprowadzających zagadnienie filmowości do pola sztuk wizualnych, m.in. „Marysia Lewandowska, Neil Cummings. Entuzjaści z amatorskich klubów filmowych” (CSW, Warszawa, 2004, Whitechapell Art Gallery, Londyn, 2005). Autor i współredaktor książek o tematyce filmowej: „Strategie subwersywne w sztukach medialnych” (2006), „1, 2, 3, Awangarda. Archiwum filmowe – sztuka – eksperyment” (2006), „Polska nowa fala. Historia zjawiska, którego nie było” (2008).
Informacje główne
26–27.04.2014 (sobota–niedziela), godz. 11 | Weekend Otwarty

30 kwietnia
środa