Premiera prac Bartka Buczka, Mikołaja Długosza, Kornela Janczego i Michała Hyjka oraz wydarzenia towarzyszące prezentacji prac Angeliki Markul i Maćka Chorążego.

Premiera czterech nowych dzieł sztuki przygotowanych przez artystów specjalnie z myślą o Kolekcji Bunkra: książki artystycznej Bartka Buczka Za drogie, za słabe, zbyt trudne – kilka przepisów na dzieło sztuki możliwe w hipotetycznym świecie fantasy, instalacji fotograficznej oraz książki artystycznej Mikołaja Długosza, a także dwóch interaktywnych instalacji w przestrzeni miejskiej: Epicentrum Kornela Janczego w Parku im. Bednarskiego oraz Rzeźba Wi-Fi: najdroższa perła na świecie Michała Hyjka na placu przed Nowohuckim Centrum Kultury.

19.09.2014 (piątek), godz. 18 | Bartek Buczek, Za drogie, za słabe, zbyt trudne (20–28.09.2014)

Książka artystyczna Za drogie, za słabe, zbyt trudne – kilka przepisów na dzieło sztuki możliwe w hipotetycznym świecie fantasy przywołuje kilka niezrealizowanych pomysłów na dzieło sztuki, analizuje je oraz rozważa przyczyny ich niezrealizowania. Jej celem jest próba przekucia żalu związanego z niewykonaniem dzieł w zadowolenie związane z zaakceptowaniem stanu, w jakim się obecnie znajdują.

Miejsce: Bunkier Sztuki, Parter

19.09.2014 (piątek), godz. 18 | Mikołaj Długosz, Kraków – zdjęcie lotnicze (od 20.09.2014 do odwołania)

Mikołaj Długosz z jednej strony ukazuje Bunkier Sztuki na tle i w relacji do najbliższego otoczenia (Stare Miasto oraz przylegające do niego dzielnice), integrując Galerię z okolicą, z drugiej tworzy wizualny zapis – stopklatkę – konkretnego momentu, zbierając w jednym miejscu (spojrzeniu) doświadczenia i historie mieszkańców Krakowa.
Materiałem wizualnym służącym do powstania dzieła są zdjęcia lotnicze miasta.

Miejsce: Bunkier Sztuki, Hol Główny
Partner projektu: MGGP Aero

20.09.2014 (sobota), godz. 13 | Kornel Janczy, Epicentrum (21.09–23.11.2014)

Interaktywna instalacja artystyczna umieszczona w przestrzeni publicznej Krakowa wykorzystuje emisję dźwięków oraz detektor ruchu, który aktywuje działanie dzieła sztuki po wkroczeniu odbiorców w jego obszar. Pomysły artysty są najczęściej trafnymi i dowcipnymi, choć drobnymi interwencjami. Epicentrum jest niewidoczną instalacją interaktywną, która zostaje wzbudzana przez aktywność spacerowiczów. Za ich sprawą dzieło każdorazowo powstaje od nowa, istnieje tylko w danej chwili.

Miejsce: Park im. Bednarskiego, Podgórze

20.09.2014 (sobota), godz. 15 | Michał Hyjek, Rzeźba Wi-Fi (od 21.09.2014 do odwołania)

Za sprawą interaktywnej instalacji Rzeźba Wi-Fi: najdroższa perła na świecie publiczność przy użyciu urządzeń mobilnych może skorzystać z sieci Wi-Fi sygnalizowanej przez promień światła, w której znajdują się cyfrowe dane – fragmenty książki Atlas wysp odległych Judith Schalansky. Praca obrazuje przenikanie się świata wirtualnego z fizycznym. Sygnał sieci porusza się, czego wizualnym przejawem jest błądzący snop światła – w zależności od miejsca podłączenia się do sieci możliwy będzie dostęp do innych fragmentów książki.

Miejsce: plac przed Nowohuckim Centrum Kultury
Partnerzy: Wydawnictwo Dwie Siostry, Nowohuckie Centrum Kultury

21.09.2014 (niedziela), godz. 12 | Obserwatorium. Angelika Markul

Czym właściwie jest wszechświat? W jaki sposób go badamy? Między innymi tego rodzaju pytania zainspirowały Angelikę Markul do wyprawy do obserwatorium ESO na pustyni Atacama w Chile, dzięki czemu powstała znajdująca się w Kolekcji Bunkra instalacja wideo 400 milliards de planètes. Poszerzając naukowe i techniczne podejście artystki, udamy się z wizytą do Obserwatorium Astronomicznego UJ na Bielanach, gdzie będziemy mogli przyjrzeć się z bliska specjalistycznej aparaturze i dowiedzieć się więcej na temat badania kosmosu.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą deklarację uczestnictwa drogą mailową na adres: lebensztejn@bunkier.art.pl

Miejsce: Obserwatorium Astronomiczne UJ, Bielany, ul. Orla 171
Partner: Obserwatorium Astronomiczne UJ

Zakup prac do Kolekcji jest realizowany w ramach zadania Doświadczanie sztuki. Rozbudowa Kolekcji Bunkra Sztuki.
Wydarzenia towarzyszące premierom prac są realizowane w ramach zadania Doświadczanie sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje główne
19–21.09.2014

22 września
poniedziałek