Wystawa Tomka Barana Światło/czułe ukazuje artystę, dla którego materialność i dwuwymiarowość malarstwa to wady – coś, co utrudnia zaangażowanie się i emocjonalne, bezpośrednie „wejście w obraz”. Rozkładanie na czynniki pierwsze, porównywanie do dawnych mistrzów, poszukiwanie źródeł, podobieństw i przyczyny użycia konkretnych technik wydaje się blokować kontakt z tym, czego rzeczywiście doświadczamy. Tutaj liczą się emocje i wrażenia rozłożone w przestrzeni, budowane światłem, załamaniami ścian, przypadkowością faktur, cieniami, jakie generują odpowiednio zaprojektowane kolorowe płaszczyzny. Jego „malarstwo” funkcjonuje tylko w danym miejscu, jest składową tych wszystkich – wydawałoby się banalnych – elementów, które zebrane razem tworzą przestrzeń dla zaistnienia obrazu. Efektem tych bardzo precyzyjnie zaprojektowanych rekwizytów jest niematerialność obiektu.

Tworząc współcześnie sztukę abstrakcyjną, łatwo zostać posądzonym o zbytni formalizm i tworzenie sztuki wyrachowanej. Tomek Baran proponuje widzom Bunkra Sztuki zupełnie inne doświadczanie prac. Ten młody znakomity malarz, który dał się do tej pory poznać dzięki niezwykłym obrazom nawiązującym do sztuki abstrakcjonistów ekspresyjnych, ukazuje zaangażowanie w coś, z czym malarstwu nie jest po drodze – spektakl, przestrzeń i tymczasowość. Dlatego też ta wrażliwość na przestrzeń oraz poszukiwanie powiązań pomiędzy światłem a kolorem przywodzą na myśl raczej działania Olafura Eliassona, który bada mechanizmy percepcji, angażując widza w swój spektakl, aniżeli statyczne obrazy abstrakcjonistów.

Światłoczułe są klisze fotograficzne i filmowe, matryce, a także papier. Ale czułe na światło jest również samo malarstwo i oko człowieka. Dwie matryce, które chłoną kolory, przetwarzają je i interpretują. Dla Tomka Barana kontakt z barwami jest przyjemnością. Artysta zanurza się w nie, bawi się nimi, przetwarza, projektuje i generuje. Robi to z niekłamaną pasją. Chociaż – jak sam potwierdza – nie jest kolorystą, czasami granica w fetyszyzowaniu koloru wydaje się być przez niego wyraźnie przekraczana. Jednak przyjemność czerpana z doświadczania tych zdarzeń, jest – jego zdaniem – niezastąpiona.

Tomek Baran (ur. 1985 roku w Stalowej Woli)

Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 2010 roku w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka). Laureat nagrody czasopisma „Art&Business” podczas 10. Konkursu Gepperta (2011) oraz wyróżnienia na Strabag Artaward International (2012). Mieszka i pracuje w Krakowie.

Zapraszamy na zwiedzanie wystaw Tomka Barana Światło/czułe w towarzystwie przewodnika!

Jak zamówić oprowadzanie?
Minimum dwa dni przed planowaną wizytą w Bunkrze, telefonicznie lub mailowo: Karolina Vyšata, +48 12 422 10 52 w. 124, vysata@bunkier.art.pl

Grupy zorganizowane oprowadzamy tylko po wcześniejszym zgłoszeniu: od wtorku do niedzieli w godz. 11-18
Minimalna liczba uczestników: 5 osób
Możliwe są także oprowadzania w języku angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim.
Oprowadzanie jest bezpłatne!
Informacje główne
13.09.2012 (czwartek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Tomek Baran, Światło/czułe
Bunkier Sztuki, Galeria Dolna
wystawa otwarta od 14 do 30 września 2012
kuratorka: Lidia Krawczyk
koordynatorka: Renata Zawartka

22 września
sobota

Nadchodzące wydarzenia

26 września
czwartek