Wernisaż wystawy Skalisty krajobraz / Rocky Landscape

Więcej informacji na temat wystawy tutaj.

Krõõt Juurak, „The Place of the Grave

Dziewczynka bawiła się w domu, gdy nagle Grób podszedł do niej i rzekł: „Mała dziewczynko, mała dziewczynko, możesz się tu bawić, ale powinnaś zamknąć drzwi i okna”. Dziewczyna zgodziła się i nadal się bawiła. Potem Grób przyszedł po raz drugi i powiedział: „Mała dziewczynko, mała dziewczynko możesz się tu bawić, ale powinnaś pamiętać o tym, by zamknąć drzwi i okna”. Dziewczynka powtórnie się zgodziła i bawiła się nadal. Już po raz trzeci Grób podszedł do dziewczynki i powiedział: „Mała dziewczynko, mała dziewczynko możesz się tu bawić, ale powinnaś pamiętać o tym, by zamknąć drzwi i okna”. Dziewczynka znowuż się zgodziła i kontynuowała zabawę.

Wykład porusza kilka tematów: znikania w sztuce, oczekiwania w stosunku do dzieła sztuki  oraz wiary w siebie jako obowiązku artysty. Jednocześnie głęboko angażujący i niewygodnie realistyczny performans Krõõt Juurak stanowi rodzaj stand-offowej i stand-upowej tragikomedii.

Krõõt Juurak jest artystką oraz twórczynią performansów dla ludzkiej i nie-ludzkiej publiczności, prezentacji, tekstów, warsztatów, zmian nastroju i konfliktów. Ukończyła studia z zakresu tańca i choreografii na ArtEZ w Arnhem, a także sztuki piękne w Sandberg Institute w Amsterdamie. Mieszka i pracuje w Wiedniu.

Pobyt Krõõt Juurak w Krakowie jest współfinansowany przez Cultural Endowment of Estonia.

Arnisa Zeqo, „Ulises Carrión. O plotce jako taktyce komunikacyjnej”

W ramach swojego wykładu Arnisa Zeqo zaprezentuje działalność wyjatkowego konceptualnego artysty meksykańskiego pochodzenia – Ulisesa Carrióna. W szczególności zajmie się dwoma pracami artysty: „Plotka, skandal i dobre wychowanie” (1981) oraz festiwalem filmowym odbywającym się w formie konceptualnego performansu „Lilia Prado Superstar” (1984).

Arnisa Zeqo jest historyczką sztuki obecnie pracującą w zespole Documenta 14 w Atenach. Studiowała historię sztuki i filozofię na uniwersytecie w Amsterdamie. W 2011 roku została współzałożycielką rongwrong – amsterdamskiej przestrzeni poświęconej sztuce i teorii,  w której wystawom towarzyszyło m.in. wspólne picie herbaty, odbywały się sesje plotek, maratony literackie, aktywistyczne odezwy i dyskusje na temat poezji. Współpracowała z takimi instytucjami, jak: Piet Zwart Institute  w Rotterdamie (2013), Werkplaats Typografie w Arnhem (2014) i Stedelijk Museum w Amsterdamie (2014). W 2015 była kuratorką-rezydentką w Center for Curatorial Studies przy Bard College w USA, gdzie napisała konceptualny esej „Lets spit on Szeemann”.

Aleksander Koch, Grupa artystyczna Ramon Haze

Od 2002 roku Alexander Koch prowadzi systematyczne badania na temat wycofania ze świata sztuki. W ramach wykładu gupa artystyczna Ramon Haze, aktywna w Lipsku w latach 90. XX wieku, zostanie potraktowana jako punkt wyjścia dla rozważań na temat zniknięcia jako ambiwalentnego fenomenu w świecie sztuki.

Alexander Koch jest kuratorem, galerzystą, autorem tekstów i mediatorem kultury. W 2008 roku współzałożył KOW – galerię w Berlinie zajmującą się sztuką społecznie zorientowaną i reprezentującą międzynarodowych artystów, takich jak Hito Steyerl, Chto Delat? czy Tobias Zielony. Od 2008 roku Koch jest również współinicjatorem i przewodniczącym programu New Patrons w Niemczech. Ta międzynarodowa sieć dedykowana kulturalnej mediacji i samoorganizacji  oferuje obywatelom możliwość zamawiania projektów artystycznych odpowiadających ich społecznym zainteresowaniom. W 2013 roku Koch zainicjował działania New Patrons w Afryce i w Indiach.

Projekt dofinansowany ze środków: Ambasady Królestwa Niderlandów w ramach projektu „Czarne tulipany”, Goethe-Institut Krakau oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Krytyczny pawilon. Praktyka i teoria współczesnego wystawiennictwa”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.


Informacje główne
Wernisaż: 15.10 (sobota), godz. 17
Informacje dodatkowe
godz. 17–18 – otwarcie wystawy
godz. 18–18.30 – performans Krõõt Juurak „The Place of the Grave” [Miejsce Grobu]
godz. 18.30–19 – Krõõt Juurak, artist talk/spotkanie
godz. 19.15–20 – wykład Arnisy Zeqo „Ulises Carrión. On gossip and its communication tactics” [Ulises Carrión. O plotce jako taktyce komunikacyjnej]
godz. 20–20.45 – wykład Aleksandra Kocha „The artist group Ramon Haze” [Grupa artystyczna Ramon Haze]
od godz. 20.45 – zapraszamy na wino i przekąski do kawiarni Bunkra Sztuki
Wszystkie wykłady i performanse odbywają się w języku angielskim.

08 listopada
wtorek