Xenoestrogens. Performans Justyny Górowskiej

Jestem niezwykle wilgotnym bytem i to, co się dzieje w moim wnętrzu, stanowi o moim jestestwie. Istota mojej egzystencji została wypełniona strumieniem skażonej wody, wypełniając także sens istnienia aquakorporacji. Z każdym łykiem butelkowanej wody to, co w rzeczywistości konsumuję, jest rwącym prądem zmaterializowanych politycznych znaczeń.

Powołana do życia podczas performansu WetMeWild (Justyna Górowska jako inkarnacja Brzeginy – uwodzicielskiej istoty według mitologii słowiańskiej zamieszkującej rzeki i leśne strumienie) stanie się cyber-przewodniczką po tematach związanych z zanieczyszczeniem wody Xenoestrogenami.

Wydarzenie będzie miało charakter wykładu performatywnego, który odbędzie się jednocześnie w dwóch wymiarach: rzeczywistym i w cyberprzestrzeni. Podczas performansu będzie wykorzysytana technologia rozszerzonej rzeczywistości (AR – augmented reality technology) jako nowa metoda interakcji z widzem oraz demokratyczne środowisko budowania komunikatu.

 

Justyna Górowska (1988) – artystka interdyscyplinarna. Uzyskała tytuł magistra na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obecnie jest doktorantką na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2014 roku współpracuje z galerią lokal_30 w Warszawie. W 2016 roku otworzyła eksperymentalną filię Fundacji Razem Pamoja w Yogyakarcie (Indonezja). Otrzymała dwukrotnie grant z Funduszu Wyszechradzkiego (2018, 2017) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). Jej projekty były pokazywane między innymi w miastach: Nowy Jork (Art in General, 2017), Yogyakarta (Sesama, 2017), Warszawa (MSN, 2017), São Paulo (Pivô Gallery, 2016), Dallas (Cydonia Gallery, 2015), Quebeck (Le Lieu Gallery, 2014). Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie.
Informacje główne
30.03.2019 (sobota), godz. 18
Informacje dodatkowe
wydarzenie w ramach wystawy „Od wzniosłości do śmieszności”
miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Galeria Dolna
wstęp: 2 zł

01 kwietnia
poniedziałek