Co w południe piszczy w trawie? Zapraszamy do udziału w wiosennej wycieczce do Lasu Łęgowego w towarzystwie Cecylii Malik oraz ornitologa dr Kazimierza Walasza. Na drzewach dopiero rozwijają się liście, mimo to będzie już można usłyszeć i zobaczyć całkiem sporo ptaków. Będą ćwierkać, świstać, kwilić, pitpilitać i pimpilić.

Wyjście odbędzie się w okresie wczesnej wiosny. Oznacza to, że nie wszystkie gatunki ptaków będą na miejscu. Zobaczymy gatunki przebywające w tym lesie lub jego sąsiedztwie przez cały rok: raniuszki, sikory modre i bogatki, sikory ubogie i czarnogłowe, kowalika, dzięcioła dużego, zielonego i zielonosiwego, dzięciołka, trznadla, sójkę, grubodzioba, krogulca. Do zimowisk wrócą już takie gatunki jak: pierwiosnek, zięba, makolągwa, kwiczoł, drozd śpiewak,  kapturka, gołąb grzywacz, szpak, rudzik.

Jeśli tylko pogoda dopisze, las będzie rozbrzmiewał śpiewami i nawoływaniami tych ptaków oraz bębnieniem dzięciołów. Wszystkie te zachowania oznaczają coś w życiu ptaków. Niosą istotną informację. Poznawanie ich, to poznawanie życia tych ptaków i emocji, którymi żyją.

Dr Kazimierz Walasz. Ekolog i etolog. W ostatnich latach zajmuje się przede wszystkim ochroną środowiska oraz kształtowaniem przestrzeni zgodnie z wymogami ochrony krajobrazu i wartości przyrodniczych. Szczególnie zainteresowany ochroną przyrody Krakowa. Członek Polskiej Asocjacji Ekologii Krajobrazu, członek zarządu Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Stowarzyszenia „Łąki Nowohuckie”, Konfederacji na rzecz przyszłości Krakowa „Cracovia Urbs Europaea”. Autor kilku książek i przeszło stu artykułów popularnych i naukowych. Autor koncepcji kształtowania systemu przyrodniczego miasta, współautor opracowania ekofizjograficznego do obecnie zmienianego „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Krakowa”. Autor opracowania systemu terenów chronionych i korytarzy ekologicznych dla gminy Zielonki i gminy Andrychów.

W ramach wystawy Rezerwat Miasto
Informacje główne
14.04.2013 (niedziela), godz. 12
Informacje dodatkowe
Miejsce: Las Łęgowy
Start: ul. Księcia Józefa 24a, pod bramą do Kolejowego Klubu Wodnego

14 kwietnia
niedziela