30 uderzeń na minutę

Olga Pawłowska

25.09.2024 – 05.01.2025
Wtorek – Niedziela
11:00 – 19:00
AKTUALNIE PREZENTOWANE

Ludzkie serce wykonuje od 60 do 100 uderzeń na minutę. Każdy dzień dostarcza nowych bodźców, przez co tempo uderzeń wzrasta. Olga Pawłowska chce skierować uwagę widzów na obszary rzeczywistości, które zdają się opierać narzuconemu rytmowi. Kiedy człowiek konfrontuje się z przyrodą, a zwłaszcza z potęgą morza lub gór, odnosi wrażenie ich istnienia ponad czasem.

Monumentalna architektura starożytnych świątyń wydaje się rodzajem wyzwania rzuconego naturze. Chcąc ją przewyższyć, człowiek w istocie walczył z przemijaniem. Jeśli w jakimś miejscu odczuwa się, że przesypujący się w horologium piasek przestaje odmierzać czas, dzieje się to właśnie w murach kilkutysiącletniej mastaby.

„Olga Pawłowska proponuje nam (…) terapię poprzez sztukę. Wizyta w Bunkrze Sztuki na wystawie jej malarstwa, obiektów i wideo ma nam pomóc uruchomić pokłady uważności, by na nowo przyjrzeć się sobie i otoczeniu. Artystka konfrontuje nas z nieubłaganym upływem czasu i jakby w kontrze do niego prezentuje za pomocą syntetycznego malarstwa proste formy, które wydają się trwać wiecznie. W ciszy przerywanej dźwiękiem metronomu, wpatrując się w wizerunki masywów górskich i monumentalnych świątyń, możemy doświadczyć opisanej przez XVIII-wiecznego filozofa Edmunda Burke’a wzniosłości, nieodłącznie związanej z trwogą” – pisze we wstępie do katalogu wystawy Delfina Jałowik.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany, polsko-angielski katalog. Znalazły się w nim teksty Roberta Domżalskiego i Małgorzaty Lebdy, a także wywiad z artystką przeprowadzony przez Olgierda Chmielewskiego. Robert Domżalski pisze o głównych wątkach w twórczości artystki i o ważnych dla interpretacji jej prac kontekstach  kulturowych. Małgorzata Lebda dzieli się z kolei swoim osobistym odczytaniem malarstwa Pawłowskiej. Tekstową części publikacji zamyka wywiad, w którym artystka rozmawia z Olgierdem Chmielewskiem o tym, skąd czerpie inspiracje i dlaczego motywem przewodnim wystawy jest metronom, wybijający 30 uderzeń na minutę. Część ilustracyjna katalogu zawiera reprodukcje prawie 70 obrazów Pawłowskiej z różnych okresów twórczości.

Olga Pawłowska jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom magisterski zrealizowała w 2013 roku w Pracowni Wklęsłodruku. W 2021 roku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie obroniła pracę doktorską. Członkini Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia w latach 2016–2023. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w 2022 roku. Czterokrotna finalistka Kompasu Młodej Sztuki. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Wystawa „30 uderzeń na minutę” to największa jak do tej pory prezentacja twórczości artystki.

Kurator: Robert Domżalski

Koordynatorka: Agnieszka Sachar

Olga Pawłowska, Czarna góra, 2023, olej / płótno, 180 x 240 cm, courtesy O. Pawłowska, fot. O. Pawłowska

patron wystawy

patroni medialni

partner wspierający

Obrazy Olgi Pawłowskiej w Hedwig’s

Olga Pawłowska zaprezentuje w Hedwig’s, w unikalnym wnętrzu dawnej, barokowej kaplicy, selekcję swoich obrazów, które łączy wspólny mianownik – chęć eskapistycznej ucieczki od zgiełku wielkiego miasta. Malarce, absolwentce Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, grają w duszy górskie szczyty, fiordy, jaskinie, samotne domostwa zagubione w naturze. Stanowią interesujący kontrapunkt dla monumentalnego wnętrza klubu Hedwig’s, które co weekend staje się miejscem wielkomiejskiej rozrywki, z występami DJ i muzyką na żywo. Hedwig’s należy do Stradom House Autograph Collection, docenianego na świecie 5-gwiazdkowego hotelu mieszczącego się zabytkowym budynku w centrum Krakowa, przy ul. Stradomskiej 12-14. Hotel zdobył m.in. wyróżnienie w amerykańskim rankingu Town & Country Hotel Awards, jako jedyny obiekt z Polski.

Wydarzenie odbywa się dzięki współpracy Stradom House Autograph Collection oraz Bunkra Sztuki. Prace Olgi Pawłowskiej pokazywane w Hedwig’s stanowią specjalny suplement i nie będą prezentowane na wystawie w Bunkrze Sztuki (będzie czynna od 25.09). Aby je zobaczyć, należy przyjść do zabytkowego wnętrza przy ul. Stradomskiej 12-14. W ten sposób Stradom House realizuje misję bycia centrum działań artystycznych oraz lifestyle’owych. Wstęp wolny.