Adam Rzepecki. Stary Rzepecki patrzy na młodego Rzepeckiego

19.05.2020 – 18.10.2020

Wystawa w Bunkrze Sztuki jest pierwszą w Krakowie tak obszerną prezentacją prac Adama Rzepeckiego. W dużej mierze ma charakter retrospektywny i jest podzielona na dwie części.

Pierwsza, mieszcząca się w przestrzeniach parteru, to prezentacja prac (głównie fotografii), które w większości powstawały w latach 70. i 80. Tworzą one kilka grup poruszających takie tematy jak między innymi: eksperymenty formalne z medium fotograficznym, doświadczenia z performansem, ironiczna refleksja dotycząca statusu artysty, dialog z dokonaniami innych twórców, swoboda artystyczna, fenomen Kultury Zrzuty oraz podział na sztukę męską i inną.

Tę część wystawy uzupełniają prace innych artystów (Grupy Łódź Kaliska, Andrzeja Różyckiego, Marka Janiaka, Jacka Kryszkowskiego, Zbigniewa Libery, Grupy SEM, Anastazego Wiśniewskiego, Ryszarda Grzyba, Tibora Várnagy, Piotra Lutyńskiego i poety Miłosza Biedrzyckiego), którzy wywarli wpływ na twórczość Adama Rzepeckiego lub zajmują ważne miejsce w jego biografii. Ten aneks osadza dorobek twórcy w szerszym kontekście sztuki polskiej.

Drugą część wystawy – aktualnie zamkniętą – można było oglądać do 2 sierpnia.

Tytuł wystawy – Stary Rzepecki patrzy na młodego Rzepeckiego jest równocześnie tytułem rzeźby, która powstała specjalnie na tę prezentację. W tej wystawie twórca podsumowuje swoje życie i dorobek. Stosuje ciekawą strategię polegającą na pojawieniu się w dwóch postaciach. Dojrzały artysta konfrontuje się z młodym artystą i pokazuje, że to wszystko, co młody przeczuwał – dorosły już wie.

 

Adam Rzepecki (ur. 1950)
Uprawia malarstwo, fotografię i performanse, tworzy wideo i instalacje. W latach 1973–1979 studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1979 roku jest członkiem Grupy Łódź Kaliska, a od 1990 roku – grupy Stacja Pi.Stacja. W latach 1978–1981 prowadził Jaszczurową Galerię Fotografii w Krakowie. Współtworzył Kulturę Zrzuty. Jego prace znajdują się w kolekcjach CSW Zamek Ujazdowski i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Sammlung Verbund w Wiedniu.

 

Od 21 sierpnia do 18 października będzie można zobaczyć część wystawy obejmującą parter i Galerię Dolną.

 


Informacje główne
19.5-18.10.2020
Informacje dodatkowe
Kuratorka: Monika Kozioł
Koordynatorka: Renata Zawartka
patroni medialni: TVP Kraków, RMF Classic, Lounge, Karnet