AGATA KUS HORROR PICTURE SHOW

07.12.2019 – 19.01.2020

To pierwsza tak duża wystawa obrazów i obiektów ceramicznych młodej artystki krakowskiej – Agaty Kus. Prezentujemy na niej ponad 100 prac z lat 2009–2019. Kilkanaście z nich powstało specjalnie na tę okazję.

Tytuł ekspozycji nawiązuje do The Rocky Horror Picture Show, amerykańskiego musicalu filmowego z 1975 roku. W ten sposób artystka sugeruje, że mamy do czynienia z wystawą prac, które mogą budzić sprzeczne emocje – niepokój, ale także rozbawienie. Jej kolorowe obrazy – podobnie jak opowieści filmowe – tworzą złożone narracje pełne ludzi, zwierząt i obiektów. Często łączą je skomplikowane konteksty.

Na obrazach Agaty Kus widać pewne i energiczne pociągnięcia pędzlem. Jej ekspresyjne malarstwo ma charakter kolażowy – w ramach jednej kompozycji artystka zestawia ze sobą różne kadry, które intuicyjnie dobiera i łączy. W efekcie powstaje złożona i nieoczywista narracja. Punktem wyjścia są kadry z filmów oraz zdjęcia znalezione w internecie lub rodzinnym albumie, zrobione przez nią albo jej znajomych. Głównymi motywami pojawiającymi się na obrazach są ludzie i zwierzęta. Te ostatnie występują w roli symbolu, sugerując określone cechy człowieka. Dodatkowy kontekst interpretacyjny pojawia się w tytule pracy bądź haśle czy fragmencie wiersza namalowanym na obrazie.

Agata Kus (ur. 1987)
Uprawia malarstwo i rysunek, tworzy kolaż i wideo. W 2012 roku ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Leszka Misiaka. W 2018 roku obroniła doktorat na tej uczelni. Zwyciężczyni Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2015, w 2017 roku nominowana do Nagrody „Spojrzenia” Deutsche Banku i Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, w latach 2011 i 2018 finalistka Nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart. Jej prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku, a także w licznych kolekcjach prywatnych.

Informacje główne
7.12.2019–19.1.2020
Informacje dodatkowe
Wernisaż: 6.12.2019, piątek, godz. 18
Kuratorka: Delfina Jałowik
Koordynatorka: Gabriela Brdej
Projekt jest częściowo realizowany ze środków pochodzących ze stypendium twórczego Miasta Krakowa
Patron medialny wystawy: Gazeta Wyborcza
Patroni medialni Galerii: Radio Kraków, „Le monde diplomatique”, „Lounge”