Bunkier. Kolekcja 2024

Referencje sztuki

25.09.2024 – 03.11.2024
ZAPOWIEDZI WYSTAW

Zaprezentujemy dzieła, które w tym roku wzbogaciły Kolekcję Bunkra Sztuki. Prace Marty Antoniak, Kingi Nowak, Justyny Smoleń oraz Wojciecha I. Sobczyka pod względem formy, tematu czy techniki odwołują się do tradycji sztuki i rzemiosła artystycznego. Artystki i artysta wykazują się biegłością warsztatową i jednocześnie tworzą dzieła na wskroś współczesne. Nostalgia łączy się tutaj ze sporą dozą humoru i pełnym dystansu spojrzeniem na dziedzictwo przeszłości.

Założeniem rozbudowywanej od sześciu dekad Kolekcji jest tworzenie zbioru prac twórców związanych z Krakowem, który uwzględnia najważniejsze współczesne zjawiska artystyczne.

Dzieła zakupione zostały w ramach programu MKiDN Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej 2024 przy wsparciu finansowym Wydziału Kultury UMK, a także przekazane do Kolekcji w ramach darowizny.

Artystki i artyści: Marta Antoniak, Kinga Nowak, Justyna Smoleń, Wojciech I. Sobczyk

Kuratorka: Agnieszka Mazoń-Żywolewska

Kinga Nowak, Rama II, 2023, stal nierdzewna, polichromowana, 25 × 50 × 45 cm, fot. M. Bratko, Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego