Katarzyna Majak | Kobiety Mocy

22.03.2013 – 14.04.2013

Wystawa Katarzyny Majak w Bunkrze Sztuki to pierwsza z planowanych w Polsce większych prezentacji  cyklu fotografii przedstawiających portrety kobiet – reprezentantek nowych form duchowości. Ekspozycję uzupełniają trzy filmy rejestrujące rytuał oczyszczania miasta oraz fragmenty nagrań rozmów artystki z kobietami.

Projekt Kobiety Mocy jest efektem ponad rocznej pracy badawczej, na realizację której artystka otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Katarzyna Majak odbyła swoistą podróż, tworząc mapę wierzeń zmieniającą dotychczasowy wizerunek Polski utożsamionej z tradycją chrześcijańską i katolicką. Bohaterki projektu reprezentują współczesne nurty duchowości pogańskiej i neopogańskiej, między innymi Ásatrú, Wicca, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm czy rodzimowierstwo słowiańskie. Są wśród nich uzdrowicielki, zielarki, bajarki, szamanki i wiedźmy – te, które posiadają wiedzę opartą na intuicji i czerpaną z kontaktu z naturą. Na Podlasiu artystka spotkała się z szeptuchami łączącymi przekazywane z pokolenia na pokolenie rodzime tradycje z prawosławiem.

Ze względu na niedobór materialnych śladów kultury słowiańskiej oraz asymilację tradycji pogańskich przez chrześcijaństwo, powrót do „korzeni” jest bardzo trudny. Poszukujące ich kobiety odbywają podróże inicjacyjne do krajów, w których przetrwały zwyczaje i dawny przekaz. Czerpią nauki od nauczycieli i przewodników duchowych z Nowej Zelandii, Indian Ameryki Północnej, peruwiańskich szamanów. Efektem tych podróży są nowe synkretyczne formy duchowości.

Katarzyna Emilia Bogdan w trakcie wernisażu wystawy dokona rytualnego oczyszczania szałwią.

Wystawa organizowana we współpracy z Fundacją Supermarket Sztuki [zobacz] oraz Galerią Bielską BWA [zobacz].

Partnerzy wystawy: Fundacja Supermarket Sztuki, Galeria Bielska BWA
Patroni medialni projektu: TVP Kultura, Fotopolis, Kwartalnik Fotografia, Obieg, Trzy Kolory
Patroni medialni wystawy:
Cracow Life, Krakow Post, Format, Miasto Kobiet, O.pl, Poland Art, TVP Kraków, Tok Fm

 

Projekt był prezentowany m.in. w galerii Porter Contemporary w Nowym Jorku, Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie, Central European House of Photography w Bratysławie oraz na wystawie 31 Women in Art Photography w galerii Hasted Kraeutler w Nowym Jorku.

Kolejna odsłona wystawy Kobiety Mocy odbędzie się w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.

Strona projektu [zobacz]

Katarzyna Majak. Artystka wizualna, autorka tekstów o fotografii, kuratorka wystaw, wykładowczyni. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu. Fotografii uczyła się m.in. od wnuka Edwarda Westona w Kalifornii. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado. Wykłada m.in. na Akademii Fotografii w Warszawie. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Agnieszka Żechowska. Kuratorka, teoretyczka sztuki, autorka tekstów o sztuce, założycielka Fundacji Supermarket Sztuki. Zorganizowała wiele wystaw grupowych (międzynarodowych
i ogólnopolskich) oraz indywidualnych.
Informacje główne
Otwarcie: 21.03.2013 (czwartek), godz. 18
Informacje dodatkowe
22.03.2013 – 14.04.2013
Kuratorka: Agnieszka Żechowska
Koordynatorka: Renata Zawartka