Kinga Araya | Walking with Kinga

13.01.2012 – 26.02.2012

Projekt Kingi Arayi, zatytułowany Walking with Kinga, nawiązuje do rozwijanej od wielu lat przez artystkę metody spacerowania i rozmawiania. W założeniu jest on działaniem interkulturowym, które obejmuje swoim zasięgiem miejsca na Węgrzech, w Polsce, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych, związane z historią św. Kingi i samej artystki. W trakcie półtorarocznych przygotowań do wystawy artystka przeprowadziła rozmowy z naukowcami, przedstawicielami różnych zawodów i stanów. Dyskutowała z mieszkańcami miejsc odmiennych kulturowo i ludźmi posługującymi się różnymi językami. Zgromadziła dokumentację lokalnych kultów i tradycji.

Araya, która jest artystką i historyczką sztuki, łączy aspekt naukowy projektu ze sztukami wizualnymi, takimi jak: akcje w przestrzeni publicznej, prezentacje multimedialne, nagrania wideo i audio, rzeźby i instalacje. Charakterystyczna dla jej działań jest interdyscyplinarna postawa, w której teoria i praktyka, życie i sztuka wzajemnie się przenikają i są w sobie głęboko zakorzenione.

Artystka za punkt wyjścia obrała dzieje swojej patronki. Zebrała świadectwa pamięci o św. Kindze, a także odwiedziła miejsca związane z jej historią i kultem. Araya interpretuje jej losy jako historię niezwykłej kobiety, księżniczki, emigrantki i inicjatorki przemian w kulturze, polityce i gospodarce. Legendę św. Kingi na płaszczyźnie refleksji artystycznej łączy z własną historią – Polki, emigrantki, osoby skonfrontowanej z wyzwaniami życia na obczyźnie. Artystka podejmuje refleksję nad aspektami tożsamości hybrydalnej, zawieszenia międzykulturowego, ciągłego przemieszczania się, a także brakiem namacalnej ojczyzny i barierami, jakie stwarza język obcy. Wystawa jest wizualnym, pisanym i mówionym dokumentem krytycznej autobiografii Kingi Arayi, wyrażonym w językach: angielskim, polskim, włoskim, węgierskim i łacińskim.

Kinga Araya jest obywatelką Polski i Kanady. Aktualnie mieszka i pracuje w Rzymie. Studiowała na Uniwersytecie Ottawy, Uniwersytecie York w Toronto i Uniwersytecie Concordia w Montrealu, gdzie uzyskała stopień doktora na podstawie pracy Walking in the City: The Motif of Exile in Performances by Krzysztof Wodiczko and Adrian Piper [Chodzenie po mieście. Motyw wygnania w performance’ach Krzysztofa Wodiczki i Adrian Piper]. Obecnie pracuje nad książką zatytułowaną The Post-exilic Condition: the Poetics and Politics of Walking [Kondycja po-wygnańcza. Poetyka i polityka chodzenia].

Kinga Araya jest laureatką licznych nagród i stypendystką, m.in.: Renata Hornstein Graduate Fellowship in Recognition of Superior Academic Achievement (Uniwersytet Concordia, Montreal, 2003), Recherche et création: Bourse “B” (Conseil des arts et des lettres du Québec, 2005), Andrew W. Mellon Post-Doctoral Fellowship (Uniwersytet Pensylwanii, Filadelfia, 2006), Postdoctoral and Artistic Fellowship (Institute of Critical Inquiry, Berlin, 2007).

Kluczową rolę w badaniach, które prowadzi artystka odgrywają zagadnienia migracji, podróży i powrotu. Analizuje kondycję człowieka oderwanego od swojego źródła, władającego obcymi językami, podejmującego próby adaptacji. W centrum swoich zainteresowań stawia zazwyczaj jednostkę, która w wyniku zaistniałego kontekstu z jednej strony jest wzbogacona, z drugiej upośledzona. Odwołuje się do symboliki protezy, z którą konfrontuje siebie, jako uczestniczkę performance’u, ale wyciąga również wnioski ogólne – niekiedy uniwersalne dla większych grup społecznych.

PROGRAM EDUKACYJNY TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE

12.01.2012 (czwartek)
Sto pytań do…
START!
Zadaj pytanie artystce!

14.01.2012 (sobota), godz. 11:00
Mały Klub Bunkra Sztuki // Warsztaty z niespodzianką
Warsztaty z udziałem Kingi Arayi.

21.01.2012 (sobota), godz. 12:00
Krzysztof Siatka // Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
Obowiązują bilety wstępu do Galerii

28.01.2012 (sobota), w ramach DO BUNKRA!

godz. 11:00
Mały Klub Bunkra Sztuki // Podróż za jeden uśmiech
Warsztaty dla dzieci z Bartkiem Koczenaszem.

godz. 13:00
Kinga Araya // The Artist’s Talk
Interaktywny wykład Kingi Arayi połączony z autoprezentacją projektu Walking with Kinga.

godz. 20:00
Projekcja filmu Nigdzie w Europie, reż. Kerstin Nickig, Niemcy / Polska 2008, 98’, produkcja Metro Films, Time Prints Filmproduktion.

4.02.2012 (sobota), godz. 12:00
Wszystkie wielkie myśli rodzą się podczas marszu
(F. Nietzsche), czyli artysta na spacerze.
Spacer po wystawie Kingi Arayi. Prowadzenie: Aneta Rostkowska.

7.02.2012 (wtorek), godz. 18:00
Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu
(Marcel Proust).
Spotkanie z Kingą Arayą oraz Elżbietą i Andrzejem Lisowskimi na temat roli podróżowania w ich życiu. Prowadzenie: Anna Lebensztejn i Krzysztof Siatka.

11.02.2012 (sobota), godz. 12:00
Barbara Cisek, Klaudia Pazdan, Filip Skowron, Karolina Żesławska // Otwarte warsztaty Peregrynacje i wojaże
Zajęcia prowadzone przez specjalistów z zakresu etnologii i antropologii kulturowej.

23.02.2012 (czwartek), godz. 18:00
Kinga Araya, Krzysztof Siatka, dr Tomasz Sikora // Walking with Kinga
Spotkanie poświęcone podsumowaniu problematyki zrealizowanych akcji badawczo-artystycznych w ramach projektu i wystawy Walking with Kinga.

25.02.2012 (sobota), godz. 12:00
Sto pytań do…
FINISZ!
Finał akcji.

(NIE)LEKCJA W BUNKRZE. WARSZTATY DLA SZKÓŁ
Zachęcamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do skorzystania z oferty warsztatów przygotowanych w nawiązaniu do wystawy.

Peregrynacje i wojaże
Prowadzenie: Barbara Cisek, Klaudia Pazdan, Filip Skowron, Karolina Żesławska.

Walking and talking
Prowadzenie: Aneta Rostkowska.

BUNKIER Z PRZEWODNIKIEM
Zapraszamy do skorzystania z proponowanej przez Bunkier Sztuki oferty zwiedzania wystawy w towarzystwie przewodnika. Wszystkie oprowadzania są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę przewodników w oparciu o autorskie scenariusze zwiedzania wystawy.

Oprowadzania i (nie)lekcje są bezpłatne. Obowiązują bilety wstępu do Galerii.
Prosimy o kontakt minimum dwa dni przed planowaną wizytą w Bunkrze.
Informacje i zapisy: +48 12 422 10 52 w. 106 oraz lebensztejn@bunkier.art.pl lub rostkowska@bunkier.art.pl

ZOBACZMY RAZEM WYSTAWĘ!
Interaktywne oprowadzanie dla dzieci.
Zapraszamy zorganizowane grupy (minimum 10 osób) przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Spotkania poprowadzi Cecylia Malik.
Obowiązują bilety wstępu do Galerii.
Prosimy o kontakt minimum dwa dni przed planowana wizytą w Bunkrze.
Informacje i zapisy: +48 12 422 10 52 w. 108 lub malik@bunkier.art.pl

Program wydarzeń towarzyszących wystawie jest realizowany w ramach zadania Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje główne
Wystawa otwarta w dniach: 13.01-26.02.2012
Informacje dodatkowe
Wernisaż: 12.01.2012, godz. 18:00
Kurator: Krzysztof Siatka
Koordynatorka: Karolina Więckowska