12.10.2013 – 10.11.2013

W obliczonej na miarę człowieka i dedykowanej statystycznemu Polakowi instalacji zatytułowanej I inni Kornel Janczy po raz kolejny rozwija swoje zainteresowanie strukturami, które w atlasach geograficznych określają ukształtowanie i położenie powierzchni. Fascynacja przełożeniem form natury na język notatki i dokumentacji wypracowany przez człowieka odkryła przed artystą potęgę wywiedzionych stąd abstrakcyjnych form. Wywołała ona również nie do końca pozytywne skojarzenia z pojęciem granicy, uśrednianiem i generalizacją.

Projekt I inni zainspirowany siatką kartograficzną pokazuje ironiczne nastawienie artysty do absurdalnych sytuacji wynikających z implementacji racjonalnych reguł za często i w sposób nazbyt dosłowny. Artysta igra, obnaża i ośmiesza potrzebę klasyfikacji i porządkowania. Na wystawie statystyczny widz, którego oczy umieszczone są na średniej krajowej wysokości wzroku, napotka przeszkodę, która co prawda nie uniemożliwi mu poruszania się w przestrzeni, ale skutecznie je utrudni. Artysty wytworzy sztuczny podział na „statystycznych” i „innych”, tj. odbiegających od normy. Pozostają tylko otwarte pytania: czy dobrze jest być statystycznym i czy statystyczny w ogóle istnieje.

 

Pasmo Kontrolne jest platformą informacji i prezentacji kultury. Za jego pośrednictwem udostępniamy wiedzę o sztuce, prezentujemy dokumentacje zdarzeń artystycznych i sztukę wideo. Sprzężone ze sobą kamery i monitory ulokowane w różnych miejscach Galerii umożliwiają przeniesienie obrazu z wnętrza Galerii do sfery publicznej.

Projekty realizowane w ramach Pasma Kontrolnego wykorzystują również przestrzeń Project Roomu, który staje się obok samego systemu miejscem i polem do eksploatacji i eksperymentów przeprowadzanych przez artystów i kuratorów. W 2013 roku wśród artystów, którzy zrealizują dedykowane przestrzeni Project Roomu instalacje znajdą się: Kamil Rąpel, Łukasz Prus-Niewiadomski, Michał Hyjek, Natalia Bażowska i Kornel Janczy. To od nich będzie zależał tegoroczny kształt ramówki Pasma Kontrolnego.
Informacje główne
Otwarcie: 11.10.2013 (piątek), godz. 18
Informacje dodatkowe
12.10–10.11.2013
Kurator: Krzysztof Siatka
W ramach Pasma Kontrolnego
Miejsce: Galeria Dolna, Project Room