„Kraków – zdjęcie lotnicze” to dwuelementowa praca składająca się z książki artystycznej oraz instalacji fotograficznej, która została umieszczona przez artystę w jednej z najbardziej ruchliwych przestrzeni budynku Galerii. Ze względu na przykuwającą uwagę widza formę, nie sposób przejść po Krakowie obojętnie.
Mikołaj Długosz z jednej strony ukazuje Bunkier Sztuki na tle i w relacji do najbliższego otoczenia (Stare Miasto oraz przylegające do niego dzielnice), integrując Galerię z okolicą, z drugiej tworzy wizualny zapis – stopklatkę – konkretnego momentu, zbierając w jednym miejscu (spojrzeniu) doświadczenia i historie mieszkańców Krakowa.
Materiałem wizualnym służącym do powstania dzieła są zdjęcia lotnicze miasta.
Mikołaj Długosz (1975). Fotograf, autor albumów „Pogoda ładna, aż żal wyjeżdżać” (2006), „Real Foto” (2008) i „1994” (2011). Uwagę krytyków zwrócił pracami, w których zaczął wykorzystywać „znaleziony” materiał fotograficzny i komponować z niego autorskie projekty. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. na Festiwalu Nova Polska (Lille, Francja 2004), w Galerii FF (Łódź 2005), w Galerii Zoo (Warszawa 2005), w CSW Zamek Ujazdowski (Warszawa 2009). Prowadzi działalność komercyjną pod szyldem MAMSAM, zajmując się m.in. produkcją dizajnu nawiązującego do epoki PRL-u. Mieszka i pracuje Warszawie.
Partner projektu: MGGP Aero
Zakup pracy do Kolekcji jest realizowany w ramach projektu „Doświadczanie sztuki. Rozbudowa Kolekcji Bunkra Sztuki”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kuratorka Kolekcji: Anna Lebensztejn
Informacje główne
Premiera: 19.09.2014 (piątek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Od 20.09.2014 do odwołania