Piotr Lutyński, Budda, Mars i jeleń

08.02.2020 – 15.03.2020

Jak uchwycić i opisać pełnię naszych doświadczeń? Czy jest to możliwe w obliczu ogromu wszechświata? Te egzystencjalne pytania wyłaniają się z prac Piotra Lutyńskiego, które zostaną zaprezentowane na wystawie w Galerii Bunkier Sztuki. Najnowsze dzieła będą zestawione z pracami z lat 2003–2018 – z obrazami, obiektami, kolażami, filmami, a także dokumentacją działań w przestrzeni publicznej.

Artysta – zafascynowany naturą, materią, fizyką kwantową i kosmosem – dzieli przestrzeń ekspozycyjną według tych tematów.

Przestrzeń Buddyz ustawioną na środku figurą istoty oświeconej – prezentuje postaci otoczone obrazami, w których dominują proste układy geometryczne o żywych barwach, typowych dla twórczości tego artysty. Ta przestrzeń ma charakter kontemplacyjny.

Przestrzeń Marsa to miejsce wypełnione wielkoformatowymi płótnami i obiektami o geometrycznych kształtach oraz zdjęciami planety Mars. Ta przestrzeń symbolizuje ludzkie marzenia i kierunki przyszłej ekspansji.

Przestrzeń zwierzęcia udaje mieszczański salon. Tradycyjne mebelki są tu zderzone z martwą – w dosłownym znaczeniu tego słowa – naturą. Wystrój uzupełniają kompozycje z rogów jelenia, ptasich jaj oraz szkieletów kur.

Symbole biologiczne pojawiają się w obrazach skrzynkowych, które powstają od lat 90. Skomponowane są z ziaren zbóż, muszli ślimaków, nasion, wosku i martwych owadów. Te obiekty zderzają abstrakcję malarską z realizmem natury. Powstaje zestawienie, które – według artysty – pozwala na „ujawnienie się naturalności natury i sztuczności sztuki”. Podsumowaniem tych fascynacji jest film, do którego artysta zaangażował górala z Podkarpacia, z którym przejechał Polskę. Ta przestrzeń zderza codzienność ze sztuką.

Przestrzeń Projektu KR 736EJ (numer rejestracyjny pojazdu) zawiera dokumentację działań wokół autobusu traktowanego jako pracownia artysty. Tę ekspozycję scalają manekiny w strojach zainspirowanych pracami Kazimierza Malewicza i zaprojektowanych przez artystę. Ta przestrzeń manifestuje konieczność przemieszania sztuki z życiem.

Z dzieł Piotra Lutyńskiego emanuje nieposkromione pragnienie poznania świata. Artysta podchodzi do swoich fascynacji z czułą ironią. Sztuka jest dla niego światem, w obrębie którego może swobodnie mieszać naukę, naturę, emocjonalność i doświadczenia malarskie.

Na wystawie Piotra Lutyńskiego zostaną pokazane fotografie wspólnego projektu z Jarosławem Rodyczem i Michaelem Wickersonem Kansas w ogniu oraz tkanina autorstwa Anny Nawrot Obraz dla Piotra.

Piotr Lutyński (ur. 1962)
W latach 1983–1990 studiował na Wydziale Pedagogiczno-Plastycznym Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Tworzy malarstwo, obiekty, instalacje, performanse muzyczne oraz pokazy multimedialne. W zaskakujący sposób łączy naturalne tworzywa – ptasie jaja, trawy, pióra, kamienie, owady lub wosk – z gotowymi obiektami i malarstwem abstrakcyjnym. W wielu wypowiedziach manifestuje wczucie w naturę. Jego kompozycje geometryczne są – według niego – inspirowane estetycznymi potrzebami zwierząt.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

8.2.2020, sobota, godz. 18 
Performans muzyczny zespołu Rdzeń: Piotr Lutyński – skrzypce, Marek Kozica – wiolonczela, Adam Rzepecki – perkusja, Ewa Libera – saksofon, Zbigniew Libera – perkusja, Fryderyk Lutyński – gitara

16.2.2020, niedziela godz. 12
Oprowadzanie po wystawie z udziałem Piotra Lutyńskiego

8.3.2020, niedziela, godz. 12
Warsztaty dla dzieci prowadzone przez Piotra Lutyńskiego

14.3.2020, sobota, godz. 18
Koncert zespołu Ryszard Krynicki & Rdzeń 2 w składzie: Ryszard Krynicki – recytacja, Piotr Lutyński – skrzypce, Grzegorz Kossowski – gitara elektryczna, Kacper Iwo Matuszewski – perkusja, Fryderyk Lutyński – instrumenty klawiszowe

Informacje główne
8.2–15.3.2020
Informacje dodatkowe
wernisaż: 7.2.2020, piątek, godz. 18
kuratorka: Mirosława Bałazy
koordynatorka: Jolanta Zawiślak
patroni medialni: TVP Kraków, RMF Classic, CoJestGrane, Lounge, Karnet