Ty idź żebrać, a my Cię wylansujemy

Stacja Pi.Stacja

04.12.2024 – 02.02.2025
ZAPOWIEDZI WYSTAW

Stacja Pi.Stacja powstaje w 1990 roku, niecały rok po politycznej transformacji. Tworzą ją Adam Rzepecki, Katarzyna Pochrzęst i Grzegorz Zygier. Dlaczego Stacja? Dlaczego Pistacja? Nikt nie pamięta. Jak twierdzą artyści, to nie tyle grupa artystyczna, co stan umysłu. Pi.Stacja realizuje działania performatywne, w których komentuje absurd otaczającej ich rzeczywistości.

Na wystawie pokażemy materiały archiwalne – zdjęcia, notatki, zaproszenia, katalogi, elementy scenografii i materiały wideo. Znajdą się wśród nich dokumentacje najbardziej znanych akcji Pi.Stacji: „Nie pie*dol kwiatuszku” i „Ty idź żebrać, a my Cię będziemy lansować”. Pierwsze działanie polegało na tym, że artyści przez półtorej godziny klęczeli twarzami do ściany, plecami do widowni, w kompletnej ciszy. W ramach drugiego – we trójkę wskoczyli do niewielkiej balii i rozchlapywali wodę, by chwilę później, równie entuzjastycznie, próbować ją wchlapać z powrotem.

Działalność Pi.Stacji krąży wokół neodadaistycznego humoru, sytuacji towarzyskich i absurdów młodego kapitalizmu lat 90.

Artystki i artyści: Adam Rzepecki, Grzegorz Zygier, Katarzyna Pochrzęst oraz (gościnnie) Tristan Tzara, Dick Higgins, Jerzy Beruś, Zygmunt Rytka, Mieczysław Porębski, Paweł Filas, Ryszard Grzyb

Kuratorka: Ania Batko

Koordynatorka: Renata Zawartka

Stacja Pi.Stacja, Prannie w wannie, 1990, ulotka