Urszula Tarasiewicz | Kasa z widokiem

14.05.2013 – 31.05.2013

Urszula Tarasiewicz od wielu lat zajmuje się dość nietypową jak na standardy profesjonalnej fotografii techniką – fototapetą. Fototapet często używa się po to, by urozmaicać wnętrza, w których się żyje. Mają przekonać nas, że znajdujemy się w całkowicie innej przestrzeni. Zwykle są to naturalne bądź tropikalne krajobrazy – niezrealizowane marzenia mieszkańców lub wspomnienia o przyjemnych chwilach. Ich obecność we wnętrzach bierze się z niezgody na to, co w danym miejscu się znajduje. Wykorzystując tę technikę, artystka chce na podobnej zasadzie podkreślić różnicę pomiędzy tym, co znajduje się w Galerii, a tym, co chcielibyśmy, aby w niej było. Interwencja Tarasiewicz we wnętrze Bunkra jest zatem próbą zbadania naszych potrzeb i marzeń, odniesieniem się do tego, czego oczekujemy od przestrzeni galeryjnej, a także odpowiedzią na pytanie o to, komu ma ona służyć oraz komu ma sprawiać przyjemność.

Obszar Galerii zaprojektowany z myślą o widzu bywa niekiedy niewygodny dla jej pracowników. Zamknięte i ciemne przestrzenie służące prezentowaniu sztuki, stają się niekomfortowe dla ludzi przebywających w nich przez kilka godzin dziennie. Artystka zaproponowała nam dwie interwencje we wnętrze Galerii. Przy wejściu głównym oraz w kasie biletowej stworzyła złudzenie przestrzeni, która jest szczególnie bliska osobie spędzającej w tym miejscu najwięcej czasu.

Projekt Kasa z widokiem jest oparty przede wszystkim na współpracy Urszuli Tarasiewicz z Anną Mól, kasjerką Bunkra Sztuki, która poproszona o wskazanie swoich ulubionych krajobrazów, zabrała artystkę do Piwnicznej. Efektem tej podróży jest bardzo szczególna fototapeta ukazująca widok na Beskid Sądecki, tak swojski w codziennym życiu, lecz obcy w galerii sztuki współczesnej.

Galeria to nie tylko przestrzeń upowszechniania sztuki współczesnej, ale również miejsce konfrontowania różnych strategii i postaw, miejsce do życia i twórczej pracy. Ograniczając ją do sterylnego white cube, stajemy się zakładnikami idei, teorii, która nie da się przełożyć na powszednie życie. Łącząc ze sobą te dwa pozornie odległe światy – codzienność i sztukę, Tarasiewicz ukazuje jak nikła i umowna jest to granica i jak silnie zakorzeniona w naszych przyzwyczajeniach.

Urszula Tarasiewicz (ur. 1975). Fotografka, organizatorka imprez i wystaw fotograficznych. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na kierunku fotografia (licencjat u prof. Wojciech Prażmowskiego). Zajmuje się współczesną fotografią przeznaczoną do wystroju wnętrz, tworzy fototapety z minimalistycznymi widokami, fotograficzną scenografię do spektakli teatralnych, filmów i programów telewizyjnych. Pracuje na planach filmowych. Jej fotowydruki wielkoformatowe są wykonywane na specjalnym papierze PCV, tkaninach czy foliach. Ogromne fototapety otwierają przestrzeń, stwarzając iluzję horyzontu, jak w siedemnastowiecznych pejzażach holenderskich.

 

Zakup prac do Kolekcji Bunkra jest realizowany w ramach zadania Będzie się Dzieło! Rozbudowa Kolekcji Bunkra Sztuki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorka Kolekcji: Anna Lebensztejn

 
Informacje główne
Inicjacja: 14.05.2013 (wtorek), godz. 18
Informacje dodatkowe
od 14.05.2013 do odwołania
Kuratorka: Lidia Krawczyk
Miejsce: wejście do Bunkra