05.11.2015 – 02.12.2015

Każda historia ma swój początek, zarazem banalna opowieść, jak i te o losach świata. Jak wyglądał dzień, kiedy to w 1826 roku Joseph Nicéphore Niépce stanął w oknie swojej rodzinnej posiadłości Le Gras w Saint Loup de Varennes koło Chalon i wykonał pierwszą w historii odbitkę fotograficzną? Po latach eksperymentów otrzymał utrwalony obraz. Tajemnicą pozostaje, czy był świadom, jak przełomowego odkrycia dokonał, ustanawiając dzień, w którym ludzkie oko bezpowrotnie straciło dotychczasową niewinność.

Wiele lat później, w 1955 roku, członkowie holenderskiego Związku Fotoreporterów przekształcają krajowy „De Zilveren Camera” w konkurs o międzynarodowym zasięgu. W trakcie jego trwania fotoreporterzy kształtują obraz współczesnego świata, wskazując na epicentra globalnych zmian i konfliktów, niesamowitość świata przyrody i wydarzeń napotykanych codziennie, oraz bliskość kosmosu. Od samego początku aż do teraz wystawy World Press Photo były efektem reakcji na współczesną potrzebę szybkiego dostępu do informacji, a także niezwykłą możliwością zobaczenia w nowym świetle wydarzeń i problemów, którymi żyliśmy w bieżących latach.

W tym roku po raz 18. prezentujemy w Galerii Bunkier Sztuki zdjęcia wykonane przez fotografów z całego świata. Jury tegorocznej odsłony konkursu, złożone z 17 specjalistów z dziedziny fotografii, pod przewodnictwem Michele McNally, dyrektorki działu fotografii magazynu „The New York Times”, zdjęciem 2014 roku wybrało fotografię Madsa Nissena – fotoreportera gazety „Politiken”. Przedstawia ono Jona i Alexa, gejowską parę sfotografowaną w Petersburgu. Mniejszości seksualne zmagają się dziś z dyskryminacją prawną, społeczną, niejednokrotnie z aktami agresji, a fotografia Nissena, wykonana w zaciszu prywatnego mieszkania, to mocny głos w toczącej się debacie o prawach i równości społecznej.

I pomyśleć tylko, że nie miałoby to miejsca, gdyby nie pewien eksperyment w oknie dwa wieki wcześniej.

Więcej informacji na temat zwycięskich prac.

O WORLD PRESS PHOTO

World Press Photo to niezależna organizacja niedochodowa założona w 1955 roku w Holandii. Jej głównym celem jest promowanie i wspieranie pracy zawodowych fotografów prasowych. Poza działalnością wystawienniczą i wydawniczą, organizacja prowadzi również przedsięwzięcia edukacyjne.

Głównym organizatorem wystawy jest Fundacja World Press Photo.

Wystawa World Press Photo jest dotowana przez Holenderską Loterię Kodów Pocztowych oraz sponsorowana na całym świecie przez firmę Canon.

Patroni medialni Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki: „Fragile – pismo kulturalne”, „Le Monde diplomatique”, „Local Life”, Off Radio Kraków, O.pl, Radio Kraków.

Patroni medialni wystawy World Press Photo: „Digital Camera Polska”, „Hiro”, „Karnet”, „Lounge Magazyn”, PokochajFotografie.pl.

22 listopada (niedziela) na wystawę World Press Photo zapraszamy w ramach Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich! W tym dniu wstęp na wystawę od godziny 10 do 16 będzie bezpłatny!


Informacje główne
Czas trwania wystawy: 5.11–2.12.2015
Informacje dodatkowe
Konferencja prasowa: 4.11.2015 (środa), godz. 12
Wystawa otwarta CODZIENNIE w godzinach od 10 do 20 (również 11.11.2015)
Koordynacja: Jolanta Zawiślak
Miejsce: Parter
Ceny biletów:
Normalny: 12 PLN
Ulgowy: 6 PLN
Rodzinny: 20 PLN