06.11.2014 – 26.11.2014

Wystawa World Press Photo jest pokazywana w Bunkrze Sztuki już po raz siedemnasty! Poprzednie edycje zgromadziły w Galerii ponad 400 tysięcy widzów.

Każdego roku niezależne międzynarodowe jury w ramach 9 różnych kategorii ocenia prace nadesłane przez fotografów prasowych, agencje, gazety i magazyny ze wszystkich zakątków świata.

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 5 754 fotografów ze 132 krajów. Nadesłano łącznie 98 671 zdjęć konkursowych.

Autorem zdjęcia, które otrzymało główną nagrodę podczas prezentowanej w tym roku wystawy jest

John Stanmeyer z Agencji Fotograficznej VII. Zwycięska praca ukazuje afrykańskich imigrantów nocą na brzegu miasta Djibouti, unoszących telefony komórkowe, aby złapać tańszy sygnał z sąsiedniej Somalii – wątłą nić kontaktu z rodziną znajdującą się za granicą. Djibouti jest zazwyczaj miejscem przystanku dla migrantów uciekających z krajów takich jak Somalia, Etiopia i Erytrea, szukających lepszego życia w Europie i na Bliskim Wschodzie. Zdjęcie zwyciężyło także w kategorii Problemy Współczesne, a wykonane zostało dla National Geographic.

Informacje na temat wszystkich zwycięskich prac znaleźć można na: http://www.worldpressphoto.org/awards/2014.

 

O WORLD PRESS PHOTO

World Press Photo to niezależna organizacja niedochodowa założona w 1955 roku w Holandii. Jej głównym celem jest promowanie i wspieranie pracy zawodowych fotografów prasowych. Poza działalnością wystawienniczą i wydawniczą, organizacja prowadzi również przedsięwzięcia edukacyjne.

APLIKACJA

Dzięki nowej aplikacji odwiedzający wystawę World Press Photo 14 będą mieli dostęp do obszernych informacji na temat prezentowanych prac i ich autorów. Za pośrednictwem mediów społecznościowych użytkownicy będą mogli podzielić się ze znajomymi pracami, które najbardziej im się spodobają.

Więcej szczegółów: www.worldpressphoto.org/app

Wystawa World Press Photo jest dotowana przez Holenderską Loterię Kodów Pocztowych oraz sponsorowana na całym świecie przez firmę Canon.

Patroni medialny Galerii: CracowLife, Fragile, Kraków Post, O.pl, Radio Kraków
Informacje główne
6-26.11.2014
Informacje dodatkowe
Konferencja prasowa 5 listopada godz. 12
Wystawa otwarta CODZIENNIE w godzinach od 10 do 20 (również 11.11.2014)
Jurre Janssen – przedstawiciel World Press Photo
Jolanta Zawiślak – koordynacja
Ceny biletów:
Normalny: 12 PLN
Ulgowy: 6 PLN
Rodzinny: 20 PLN