Wystawa Główna MTG – Kraków 2012

15.09.2012 – 31.10.2012

Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie jest otwarte na to, co w grafice światowej najbardziej wartościowe i twórcze. Kraków po raz dwudziesty staje się centrum graficznego świata. Od 1966 roku, kiedy odbyło się pierwsze Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie, aż do dzisiaj, wyjątkowa, demokratyczna formuła imprezy przyczynia się do promocji światowej grafiki i prezentacji jej najciekawszych zjawisk. Krakowskie Triennale to światowa premiera wybranych prac graficznych. Warto tu być, by zobaczyć, jak grafika, nieskrępowana w swych artystycznych dążeniach, zakorzeniona w obszarze klasycznych metod realizacji obrazu graficznego, dynamicznie sięga w przyszłość. Jak anektuje nowe technologie, jak dokonuje się eksperyment twórczy w zaciszach pracowni. I jak objawiają się nowe talenty i indywidualności artystyczne.

„Idea – Proces – Przekaz” to motto 20. edycji, które służy wywołaniu refleksji dotyczącej miejsca i roli grafiki we współczesnym świecie. Grafika jest zaangażowana w aktualne nurty myślowe, artystyczne i społeczne. Jest sztuką reagującą, będącą w stadium nieustannego procesu generowania istotnych przekazów dotyczących rzeczywistości i nas samych. Grafika jest aktywna, grafika jest żywa.

W ramach unikatowego na skalę światową programu współpracy międzynarodowej – International Print Network (IPNet) Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie działa wspólnie z Horst-Janssen-Museum w Oldenburgu, Künstlerhaus Wien w Wiedniu oraz partnerami stowarzyszonymi: Dalarnas museum w Falun i Mimar Sinan Fine Arts University w Stambule. Polskim partnerem od wielu edycji jest MTG PrintArt Kraków – Katowice 2012.

Wystawa Główna MTG – Kraków 2012 w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie otworzy cykl wielkich wystaw międzynarodowych w Polsce, Niemczech, Austrii, Turcji i Szwecji. Ekspozycja gromadzi ok. 300 z kilku tysięcy prac zgłoszonych przez artystów z wielu krajów świata, będących potęgami w sztuce graficznej (Japonia, USA, Kanada, Korea, Wielka Brytania) i z mniejszych ośrodków graficznych (Nowa Zelandia, Kirgistan, Puerto Rico, Nepal, Irak).

O wyborze prac na wystawy triennalowskie w Krakowie, Wiedniu, Oldenburgu, Falun, Stambule i Katowicach oraz o przyznaniu nagród decydują niezależne międzynarodowe zespoły jury. Nowe, zaskakujące konteksty tworzą zestawienia monumentalnych klasycznych grafik, instalacji i obiektów graficznych, prac na przecięciu dyscyplin sztuki oraz grafik multimedialnych. Zainteresowanie artystów i publiczności z całego świata jest wyrazem znaczenia grafiki we współczesnej kulturze.

Najważniejsze wystawy programu MTG w Krakowie: Wystawa Główna MTG – Kraków 2012, Galeria Bunkier Sztuki; Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Kontenery na pl. Szczepański; Witold Skulicz. Grafika nade wszystko… oraz Joanna Piech. Grafiki. Grand Prix MTG – Kraków 2009, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie; Grafika i Edukacja. Polskie uczelnie artystyczne, Pałac Sztuki; Współczesne drzeworyty japońskie, Galeria Pryzmat; Lettra – Kraków 2012 / Znak i litera, Biblioteka Jagiellońska.

Motto MTG – Kraków 2012: Idea – Proces – Przekaz


Informacje główne
Wernisaż: 14.09.2012 (piątek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Kuratorka: Katarzyna Wojtyga
Koordynacja: Jolanta Zawiślak
Wystawa otwarta od 15 września do 31 października 2012
Organizator: SMTG w Krakowie