05.07.2013 – 06.09.2013

Kompot i lody. Filmy o niczym i nicnierobienie. Nuda. Znikanie w Trójkącie Bermudzkim rozpiętym pomiędzy Małopolskim Instytutem Kultury, Małopolskim Ogrodem Sztuki i Galerią Bunkier Sztuki. Lawina wystaw, pokazów, spotkań i koncertów. Zbiornik Kultury 2013 startuje już 5 lipca o godzinie 20 inauguracją pierwszej ze ściennych kapliczek na fasadzie kamienicy przy Karmelickiej 27. Stamtąd należy przejść do Bunkra Sztuki w celu odnalezienia wejścia do Trójkąta Bermudzkiego, który przeniesie widzów do Pauzy In Garden na pokaz filmu o zniknięciach na Bermudach oraz imprezę otwierającą Zbiornik Kultury. Do Krakowa powróci też dobrze znane z ubiegłego roku Kino Kapitał. Od 21 lipca w każdą niedzielę będziecie mogli zobaczyć dokumenty oraz etiudy filmowe wyświetlane na fasadzie Bunkra Sztuki. Motywem przewodnim staną się wakacje, odpoczynek i czas wolny. Seanse rozpoczynamy o godzinie 22. Wstęp wolny.

…—…

Sygnał nadawany przez Titanica rwie się i urywa. Ręka marynarza drży, wybijając alfabetem Morse’a SAVE OUR SHIP w niemą przestrzeń Oceanu. Pomoc nie nadchodzi i nie nadejdzie.  Znamy tę historię nawet za dobrze. Zaginiona/zaginiony. WHAT HATH GOD WROUGHT[1].

Arthur Cravan: „Hochsztapler – marynarz na Pacyfiku – poganiacz mułów – zbieracz pomarańczy w Kaliforni – zaklinacz węży – złodziej hotelowy – kuzyn Oscara Wilde’a – drwal w dziewiczych puszczach – były bokserski mistrz Francji – wnuk kanclerza królowej (Anglii) – szofer w Berlinie…”[2].

ZAGNIONY w 1918 roku wypłynął łódką na Morze Karaibskie. Nigdy nie trafiono na żaden jego ślad.

„– Ponieważ już się nie zobaczymy, chciałbym Pani powiedzieć, że… to i tak nie ma sensu.

– Odjeżdża Pan?

– Nie, jak Boga kocham, czy Pani nie wie, że mnie grozi niebezpieczeństwo?! I że niewinny człowiek może się znaleźć w sytuacji bez wyjścia?

– Pytałam tylko czy pan wyjeżdża?”[3].

„Głos nie jest organiczną częścią ludzkiego ciała. Wydobywa się skądś spoza twojego ciała.

(…) Głos, który swobodnie unosi się dookoła, jest traumatyczną obecnością, przeraża. Ostateczny moment lub przedmiot niepokoju, który rozprasza rzeczywistość”[4].

„Nie wiemy gdzie jest zachód. Wszystko jest nie tak… Dziwne… Nie możemy być niczego pewni – nawet ocean nie wygląda tak jak powinien”. Stracono łączność, a eskadrę samolotów uznano za zaginioną. Nieoficjalnie wiadomo, że na innej częstotliwości ponownie „złapano” kontakt. Piloci mówili, że całkowicie się zgubili, nie wiedzą gdzie są. Podobno słyszano okrzyki, że jest tam ktoś z innego świata i nawoływania, aby nie próbować lecieć w to miejsce”[5].

Dwugodzinna efemeryczna instalacja przygotowana przez Grupę Spirala na otwarcie Zbiornika Kultury 2013

 


[1]           „Co Bóg uczynił”. Treść pierwszego sygnału nadanego przez Alfreda Morse’a z miasta Baltimore do Washington.

[2]           Treść listu gończego autorstwa Cravana, w którym sam określa się jako ściganego. Źródło: Hans Richter, Dadaizm, tłum. Jacek St. Buras, WAIF, Warszawa, 1986.

[3]           Dialog z filmu Salto, reż. Tadeusz Konwicki, 1965.

[4]           Wypowiedzi Slavoja Žižka z filmu The Pervert’s Guide to Cinema, reż. Sophie Fiennes, 2006.

[5]           www.ufoinfo.pl

[Blog]

Zbiornik Kultury 2013
05.07–6.10.2013
Kurator: Piotr Sikora
Informacje główne
Otwarcie: 05.07.2013 (piątek), godz. 20
Informacje dodatkowe
05.07–06.10.2013
Kurator: Piotr Sikora