Wernisaż wystaw „Węże, sztylety i płatki róży”, Anna Zaradny, RONDO ZNACZY KOŁO i Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych

W Bunkrze Sztuki nadchodzą dni wyjątkowe – otwieramy trzy nowe wystawy na trzech kolejnych piętrach Galerii. 16 września 2016 roku o godz. 18 zapraszamy na wernisaż: „Węży, sztyletów i płatków róży”, Anny Zaradny, RONDO ZNACZY KOŁO oraz Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych.

Wrześniowe projekty Galerii Bunkier Sztuki wchodzą w dialog z przeszłością, przestrzenią, wreszcie ze sobą nawzajem. W ostatnich już tego roku ekspozycjach przyglądamy się warsztatom pracy ilustratora, rysownika, grafika, muzyka, w których twórczości celność i trafność linii odgrywa pierwszoplanową rolę. Za pomocą linii tworzą oni logotypy i znaki graficzne kodujące treści i skojarzenia, powołują do życia bohaterów i zamieszkiwane przez nich światy. Z ironią komentują codzienność i współczesność.

Na pierwszej z wystaw będzie można zobaczyć zarówno prace młodego pokolenia ilustratorów, jak i dzieła klasyków polskiej ilustracji książkowej. Dzięki temu zestawieniu pomiędzy twórcami nawiązuje się wizualna rozmowa na temat polskiej ilustracji – jej tradycji i prezentowanej przez nią współczesnej estetyki. Podczas wernisażu odbędzie się także premiera książki o takim samym jak ten wystawy tytule.

Rondo znaczy koło będzie natomiast kolejnym spotkaniem Anny Zaradny z Bunkrem Sztuki. Artystka od wielu lat fascynuje się architekturą Galerii i postacią Krystyny Tołłoczko‑Różyskiej, projektantki budynku. W swojej ekspozycji Zaradny opowiada również o innych istotnych dla siebie postaciach: Hildegardzie z Bingen, Witoldzie Lutosławskim czy Karlheinzie Stockhausenie. O godz. 19 podczas wernisażu rozpocznie się performans Go Go Theurgy.

Wreszcie trzecia z ekspozycji, Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych, prezentuje przekrojowo osiągnięcia polskiego projektowania. Pierwsza jej część jest odtworzeniem legendarnej Pierwszej Wystawy Znaków Graficznych z 1969 roku, na jaką złożyło się 335 projektów – m.in. znak Pekao, Mody Polskiej, CPN-u – zaś druga przedstawia 335 znaków powstałych w latach 2000–2015.

Odkrywanie tych wspólnych dla wystaw wątków i nawiązań rozpocznie się podczas uroczystego wernisażu, na który serdecznie Państwa zapraszamy.


Informacje główne
Wernisaż: 16.09.2016 (piątek), godz. 18
Informacje dodatkowe
Czas trwania wystaw: 17.09–11.12.2016
Miejsce: wszystkie trzy piętra Galerii (Galeria Dolna, parter, piętro)

21 września
środa