Wizualne archiwa Yervanta Gianikiana i Angeli Ricci Lucchi / „Trauma & Revival”

Yervanta Gianikiana i Angelę Ricci Lucchi uważa się za mistrzów gatunku found footage. Oboje zbierają i analizują obrazy związane z obiema wojnami światowymi XX wieku i kolonializmem. Ich zmontowany z prywatnych, nieznanych wcześniej nagrań film „Pays barbare” pokazuje historię podboju Etiopii przez faszystowskie Włochy w 1935 roku. Z materiałów wyłania się groza wojny i portret nowego, totalitarnego człowieka człowieka „niosącego cywilizację barbarzyńskiemu krajowi”.

Pokazowi towarzyszy wykład Pawła Mościckiego – filozofa, eseisty i tłumacza, który interesuje się przede wszystkim współczesną filozofią i krytyczną myślą polityczną, a także teatrem, sztuką i literaturą. Współzałożyciel pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej” (pismowidok.org). Autor wielu książek, w tym „My też mamy już przeszłość” (Warszawa 2015).

HARMONOGRAM POKAZÓW:

18 października 2016
Fiona Tan, „History’s Future”

25 października 2016
Wybór prac wideo Mirosława Bałki

15 listopada 2016
Wizualne archiwa Yervanta Gianikiana i Angeli Ricci Lucchi

22 listopada 2016
Sven Augustijnen, „Spectres”

6 grudnia 2016
Maryan S. Maryan, „Ecce Homo”

13 grudnia 2016
Edgar Morin i Jean Rouch, „Kronika jednego lata”

Pokazy są częścią projektu „Trauma & Revival” realizowanego wspólnie z Palais des Beaux-Arts (BOZAR) w Brukseli.

Możliwe spotkania w przestrzeni rozszerzonej pamięci

W pierwszej części programu wideo odbywającego się w ramach projektu „Trauma & Revival” chcemy zmierzyć się z tematami wojny, pamięci i traumy, obierając inne niż te oczywiste punkty widzenia. Rozpoczniemy pierwszym pełnometrażowym filmem stosunkowo mało znanej w Polsce artystki wizualnej, Fiony Tan, która od lat pracuje z materiałami archiwalnymi. Otwierając cykl produkcją „History’s Future”, zaczynamy, nieco przewrotnie, od kwestii utraty pamięci i kryzysu, którego odzwierciedleniem jest aktualna sytuacja polityczna i gospodarcza w Europie. Choć film ten nie podejmuje w sposób bezpośredni problemu pamięci II wojny światowej, to artystka bacznie przygląda się temu, co nazwać by można powidokiem wojny. Kolejno zaprezentujemy problemy i podejmujące je prace z cyklu „Trauma & Revival”, które to pozwolą drążyć temat obecności wojny dzisiaj: w pamięci, dyskursie, polityce, sztuce itp. Powiększając zasób wydarzeń, tematów i postaci, jak również mediów (sztuka wideo będzie stanowić punkt wyjścia i kontekst dla wszelkiego rodzaju eksperymentów formalnych), stawiamy tezę, że we współczesnej refleksji nad mrocznym dziedzictwem II wojny światowej (w tym także ludobójstwa europejskich Żydów) powinniśmy poszerzyć pole widzenia i przyglądać się wnikliwie temu, co pozornie nie mieści się w ramie albo jest inną wersją historii. Każda kategoria czy pojęcie tracą w tym kontekście swoją oczywistość. Pamięć, tak jak trauma czy odrodzenie, domagają się nieustannego przepracowywania, dekonstruowania i kwestionowania.

O projekcie:

„Trauma & Revival” spoglądając przez pryzmat sztuki, podejmuje próbę zrozumienia dwóch powojennych dekad. Okres od 1945 do 1968 roku Europa Wschodnia i Zachodnia przeżywały w odmienny sposób, trwale, jak się dotychczas wydawało, rozdzielone żelazną kurtyną. Tak też, osobno, o Europie Wschodniej i Zachodniej tamtych lat najczęściej się opowiada. Projekt stara się tymczasem pokazać, że wbrew symbolicznemu rozdzieleniu europejskich artystów ze Wschodu i Zachodu tak naprawdę wiele ich łączyło: konieczność zmierzenia się z wojenną traumą i niepewna, choć żarliwa nadzieja jutra. „Trauma & Revival” dąży do odtworzenia wspólnego, pomimo wszystkich różnic, artystycznego doświadczenia tamtych lat na naszym kontynencie.

 
Informacje główne
15 listopada 2016 godz. 19
Informacje dodatkowe
Komentarz: Paweł Mościcki
Współpraca: Widok. Fundacja Kultury Wizualnej
Miejsce: Kino pod Baranami, Rynek Główny 27
Wstęp bezpłatny
Przy wsparciu Programu „Kultura” Unii Europejskiej

15 listopada
wtorek