SPOKO(jne) LATO
W BUNKRZE

Zmęczeni? Przebodźcowani? Zapraszamy na pierwszy wakacyjny weekend w otoczeniu sztuki. Gwarantujemy SPOKO(jne) lato w Bunkrze Sztuki. W przestrzeni Galerii będziemy doświadczać sztuki wszystkimi zmysłami, bardziej i mniej bezpośrednio, w przeróżnych formach i formatach. Każdy w swoim rytmie i tempie.

21 czerwca (piątek), godz. 18:00

Bunkier Spokojnie. Joga

Letni weekend rozpoczyna się w Międzynarodowy Dzień Jogi. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie, podczas którego będziemy się poruszać, pogłębiać oddech i oczyszczać umysł. Spróbujemy wprawić w ruch wszystkie stawy, ożywić ciało, poprawić przepływ energii przez nie i ukoić umysł. Poznamy proste techniki relaksacji i rozwiniemy czułą relację ze sobą, by poczuć radość z bycia w swoim ciele. Te praktyki są dla każdego. Pozwalają poprawić jakość codziennego życia, wzmacniają ciało i koją umysł. Uczą, jak w prosty sposób docierać do ciszy, którą nosi w sobie każdy(-da) z nas. A wszystko to w przestrzeni wystawy „Daj mi wszystko”, wśród dzieł wybitnych polskich artystów.

Prowadząca: Zofia Noworól-Ostrowska – nauczycielka jogi klasycznej, medytacji i szeroko rozumianego ruchu. Na zajęciach zaprasza do uważnego doświadczania ciała w ruchu, zatrzymywania biegu umysłu i przyjmowania z akceptacją tego, co się wydarza.

Dla kogo: dla osób powyżej 15 roku życia.

Zapisy: zarzycka@bunkier.art.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Cena: 20 zł (bilet na zajęcia jest równocześnie biletem wstępu na wystawę)          

Uwaga: prosimy zabrać ze sobą matę do ćwiczeń.

więcej: Bunkier Spokojnie. Joga

22 czerwca (sobota), godz. 10:00

Mama i bobas. Pilates

Zajęcia mają na celu wsparcie kobiet w powrocie do pozytywnego czucia swojego ciała po ciąży i porodzie poprzez rozluźnianie, rozciąganie i delikatne wzmacnianie. Pierwszy rok macierzyństwa nie oszczędza stawów i kręgosłupa i jest pełen wyzwań, również tych związanych z bólem. Dlatego zajęcia oparte są głównie na metodzie Pilatesa. Skupiamy się na pracy nad prawidłową postawą ciała, odciążaniu kręgosłupa, rozluźnianiu napięć, delikatnym wzmacnianiu głębokiego gorsetu mięśniowego i delikatnym rozciąganiu, a przede wszystkim – przyjaznej atmosferze.

Prowadząca: Barbara Wysoczańska-Grochal – absolwentka AWF w Krakowie, tancerka, choreografka, autorka projektów taneczno-ruchowych, instruktorka Pilates ze specjalnością pracy w grupach zwiększonego ryzyka, z niemal 20-letnim doświadczeniem w pracy z ciałem. Niedawno ukończyła specjalistyczne szkolenie Ekspert od Aktywności Kobiet w Ciąży i po Porodzie, na które złożyły się trzy moduły: Funkcjonalny trening personalny kobiet w ciąży, Trening Medyczny w połogu i po porodzie oraz Trening Funkcjonalny po porodzie.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE: Zabierz dla siebie i swojego malucha matę lub kocyk i ulubione zabawki. Najlepiej przyjdź z maluszkiem w chuście/nosidle, ale nie jest to niezbędne. W Galerii znajduje się łazienka z przewijakiem i kącik do karmienia dziecka.

Dla kogo: w pierwszej kolejności mamy z maluszkami do 1 roku życia, ale oczywiście mogą się pojawić mamy ze starszymi dziećmi, bo ćwiczenia, które proponujemy, są jak najbardziej dla wszystkich.

Zapisy: zarzycka@bunkier.art.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Cena: 20 zł (bilet na zajęcia jest równocześnie biletem wstępu na wystawę)

Więcej: Mama i bobas. Pilates

22 czerwca (sobota), godz. 16:00

Improwizowany spektakl rodzinny

Improwizowane występy Grupy Impro Krk opierają się na spontaniczności i tworzeniu scenariusza na oczach widzów i z ich udziałem. Inspiracją do tego jedynego w swoim rodzaju i niepowtarzalnego przedstawienia będą wrażenia, hasła, pomysły i przemyślenia związane z wystawą „Daj mi wszystko”. A gdzie zawiedzie nas wyobraźnia? Zobaczymy. Na pewno zabierzemy tam wszystkich chętnych uczestników – od lat kilku do kilkudziesięciu albo i więcej. 

Scenariusz jako taki nie istnieje, jedyną zasadą jest brak zasad, ale jedno jest pewne: będzie komediowo, zabawnie, ale i wzruszająco i inspirująco. Jak jeszcze? Wszystko zależy od naszej publiczności.

Na scenie, którą stanie się Bunkier Sztuki, wystąpi 5 profesjonalnych aktorów, na co dzień związanych z krakowskimi teatrami. Będą oni improwizowali, grali, akompaniowali i śpiewali, a tym wszystkim – dostarczali inteligentnej rozrywki.

Dla kogo: dla wszystkich zainteresowanych, w szczególności rodzin z dziećmi od lat 6.

Cena: bilet wstępu do Galerii wg obowiązującego cennika.

Prosimy, abyście przyszli ok. 20 min przed spektaklem – w tym czasie możecie przejść się po wystawie, zobaczyć dzieła i zainspirować do wspólnej improwizacji.

Więcej: Improwizowany spektakl

23 czerwca (niedziela), godz. 14:00

Bunkier kreatywnie. Warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 6–9 lat.

Spotkanie rozpoczniemy od wspólnego zobaczenia wystawy „Daj mi wszystko”, gdzie szczególną uwagę skierujemy na prace Magdaleny Abakanowicz. Artystka ta w  swojej twórczości często wykorzystywała tkaniny i naturalne materiały. Na warsztatach przyjrzymy się z bliska pracom, które łączą w sobie naturę i współczesne projekty architektoniczne. Są to dzieła inspirowane światem przyrody, drzew, roślin. Na warsztatach będziemy korzystać z naturalnych materiałów takich jak gałęzie, aby stworzyć własne interpretacje prac artystki. 

Spotkanie potrwa około 1 godziny. Po warsztatach zapraszamy do Stacji Kreacji – bawialni sztuki współczesnej.

Zapisy: edukacja@bunkier.art.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Cena: 20 zł od uczestnika (opiekunowie wstęp wolny)

Więcej: Bunkier kreatywnie. Warsztaty artystyczne

23 czerwca (niedziela), godz. 14:00–19:00

Nie da się ukryć – zaczęło się lato. Chcemy, by w tym roku – po latach różnego rodzaju intensywnych społecznych doświadczeń – było ono przede wszystkim spokojne. Sztuka nierzadko odpowiada i przepracowuje trudne tematy, a my chcemy, aby mogły one dobrze wybrzmieć, wywołać refleksję, wzbudzić zadumę. Ale czy mamy na to jeden wypracowany sposób?

Przygotowaliśmy kilka niespodzianek dla zwiedzających. Jedną z nich jest, towarzysząca zwiedzaniu  muzyka na żywo w wykonaniu Pawła Czarakcziewa, który zaprezentuje swoją Powieść szkatułkową –  improwizowaną muzyczną podróż po zawiłościach życiowych doświadczeń.

Paweł Czarakcziew, wiolonczelista, kameralista, obecnie doktorant Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, współtworzy różne formacje kameralne: Czarakcziew/Kowal Duo, Orbita, Krakowski Kwintet Harfowy. Muzyk będzie prezentował swoje utwory od godz. 16.00-19.00.

Spoko(jne) zwiedzanie to także możliwość swobodnej obecności w przestrzeni sztuki, z czasem na przerwę, z miejscem na relaks i ze swobodą wyboru własnej ścieżki, rytmu i tempa zwiedzania.

Po prostu SPOKOjnie!

21 czerwca
piątek